Godzilla

6. února 2015 v 18:05 | Alfaraptor

Základní informace:


Původní jméno: Gojira

Americké/mezinárodní jméno: Godzilla

Druh: radiací ozářený blíže nespecifikovaný druh obojživelného plaza

Potrava: rostliny/maso

Výška: 50 metrů

Délka: 100 metrů

Hmotnost: 20 000 tun
Nejznámější monstrum japonského filmového studia TOHO se poprvé objevilo na střibrném plátně v roce 1954. V březnu roku 1954 Spojené státy americké testovaly na atole Bikini na Marshallových ostrovech v Tichomoří první vodíkovou pumu přezdívanou Castle Bravo. Důledkem chybných výpočtů amerických projektantů zasáhl radioaktivní spad mnohem větší oblast než se původně předpokládalo. Do kontaktu s radiací se dostal i japonský rybářský člun Daigo Fukuryu Maru (Šťastný drak č. 5), jehož posádka onemocněla a jeden její člen později zemřel. To vyvolalo u Japonců, kteří měli stále ještě v živé paměti svržení atomových bomb na Hiroshimu a Nagasaki, řadu nepokojů. Nukleární hrozba vzešlá z těchto incidentů byla zhmotněna do podoby obřího neporazitleného monstra chrlícího radiaci a zanechávajícího za sebou jen smrt a chaos. Snímek měl být chápán jako varování před nebezpečím ohromné ničivé síly, kterou v sobě skrývají jaderné zbraně.


Godzilla (1954)

Film získal v Japonsku i ve světě značnou popularitu a udal trend v nově vznikajícím žánru monster filmů. V roce 1955 vzniklo další pokračování s názvem Gojira no Gyakushū (Godzilla vrací úder), kde se Godzilla poprvé utkal v souboji jiným monstrem, konkrétně s ankylosaurem Anguirem. Od té doby se v každém pokračování kromě samotného Godzilly vždy objevilo další jedno nebo více monster.


Godzilla vrací úder (1955)

Další pokračování se objevilo až po dlouhých osmi letech. V roce 1962 tak vznikl film King Kong vs. Godzilla, který narozdíl od svých prvních dvou ponurých a černobílých předchůdců už byl barevný a nesl se v mnohem veselejším, ba přímo komickém duchu.


King Kong vs. Godzilla (1962)

Rok 1964 přinesl hned dva nové filmy s Godzillou. V prvním z nich, který nese název Mothra vs. Godzilla, se radioaktivní monstrum střetlo s obří posvátnou můrou Mohthrou, která se objevila už v roce 1961 ve svém vlastním samostatném filmu. Ve filmu San Daikaijū: Chikyū Saidai no Kessen (Tři obří monstra: Největší bitva na Zemi) Godzilla spolu s Mothrou a obřím pteranodonem Rodanem brání Zemi před tříhlavým drakem King Ghidorahem. Od tohoto filmu se mění Godzillův statut z metly lidstva na ochránce Země.


Mothra vs. Godzilla (1964)Tři obří monstra: Největší bitva na Zemi (1964)

V roce 1965 se Godzilla spolu s Rodanem opět střetnou s King Ghidorahem, tentokrát však na vzdálené planetě X ve filmu Kaijū Daisensō (Velká válka monster) U nás snímek vyšel pod názvem Godzilla: Útok z neznáma.


Velká válka monster (1965)

V dalším pokračování z roku 1966 se Godzilla objeví na tropickém ostrově hlídaném obřím humrem Ebirahem, kde teroristická organizace Rudý bambus tajně vyvíjí jaderné zbraně a zotročuje obyvatele Dětského ostrova, který je domovem Mothry. Ta jim však neváhá přiletět na pomoc. Film nese název Gojira, Ebira, Mosura Nankai no Daikettō ( Godzilla, Ebirah, Mothra: Velký duel v jižních mořích).


Godzilla, Ebirah, Mothra: Velký duel v jižních mořích (1967)

Že Godzilla dokáže být starostlivý, i když docela svérázný otec se přesvědčíte v snímku Kaijū-tō no Kessen Gojira no Musuko (Syn Godzilly: Rozhodující bitva na Ostrově monster) z roku 1967. Spolu s nimi se ve filmu objevili také obří kudlanky Kamacurasové a pavouk Kumonga.


Syn Godzilly: Rozhodující bitva na Ostrově monster (1967)

Původně plánovaný jako poslední film s Godzillou byl Kaijū Sōshingeki (Útok pochodujících monster) z roku 1968. V něm se Godzilla spolu s téměř všemi ostatními monstry z ostatních filmů studia TOHO postaví proti mimozemské rase Kilaaků a King Ghidorahovi. Z monster se zde objeví Godzilla jeho adoptivní syn Minilla, Mothra, Rodan, Anguirus, podzemní monstrum Baragon, dinosaurus Gorosaurus, mořský drak Manda, pavouk Kumonga a obří plaz Varan.


Útok pochodujících monster (1968)

Zřejmě nejslabší filmy éry Showa je Gojira-Minira-Gabara: Oru Kaijū Daishingeki (Godzilla, Minilla, Gabara: Útok všech monster) z roku 1969, kde se malý chlapec Ichiro uzavírá do svého vysněného světa a vydává se na Ostrov monster, kde spolu s Godzillovým adoptivním synem Minilou společně hledají způsob, jak se postavit svým protivníkům, kteří je šikanují. Film je nechvalně proslulý recyklováním trikových záběrů ze starších pokračování, v čemž pokračují také některé následující filmy éry Showa.


Godzilla, Minilla, Gabara: Útok všech monster (1969)

Film Godzilla vs. Hedorah uvedený v roce 1971 se točí okolo znečišťování Země. Godzilla tak čelí obávanému monstru Hedorahovi živícím se splodinami, které produkují lidské továrny.


Godzilla vs. Hedorah (1971)

V roce 1972 na Zemi opět zaútočí King Ghidorah, tentokrát však spolu s kyborgem Giganem. Do bitvy proti nim vyráží Godzilla a Anguirus ve filmu Chikyū Kogeki Meirei: Gojira tai Gigan (Godzilla vs. Gigan: Příkaz k zničení Země).


Godzilla vs. Gigan: Příkaz k zničení Země (1972)

O rok později se Gigan vrací zpět spolu s obřím broukem Megalonem ve filmu Godzilla vs. Megalon. Godzillovým novým spolubojovníkem je robot Jet Jaguar.


Godzilla vs. Megalon (1973)

Rok 1974 přínáší film Godzilla vs. Mechagodzilla. Godzilla a legendární strážce King Caesar čelí mechanickému monstru pod nadvládou vesmírných bytostí.


Godzilla vs. Mechagodzilla (1974)

V roce 1975 byl představen poslední film éry Showa pod názvem Mekagojira no Gyakushū (Mechagodzilla vrací úder), ve kterém se Godzilla opět střetne s Mechagodzillou a nově také s dinosaurem Titanosaurem.


Mechagodzilla vrací úder (1975)

Charakteristika


Slovo Gojira vzniklo jako složenina japonských slov gorira (gorila) a kujira (velryba). Mezinárodně používaný tvar slova Godzilla nepochází, jak by se dalo předpokládat, od amerických překladatelů, ale přímo od studia TOHO.

Vzhledem Godzilla připomíná dnes již zastaralý koncept dvounohého masožravého dinosaura s nápadnými hřbetními pláty stromečkovitého tvaru. Na všech končetinách má po čtyřech prstech, na horních je palec v opozici. Design Godzilly čerpá hned ze tří druhů dinosaurů. Hlava byla vytvořena podle Tyrannosaura, hřbetní pláty podle Stegosaura a celkový tvar těla odpovídá rekonstrukci býložravého dinosaura Iguanodona vytvořenou v 40. letech českým ilustrátorem pravěku Zdeňkem Burianem, jíž se tvůrci Godzilly skutečně inspirovali.


Původní design Godzilly


Dobové ilustrace, které mohly sloužit jako předloha pro Godzillu

Podle informací postavy profesora Yamaneho z prvního filmu je Godzilla dinosaurus z období jury, avšak mylně zařadil toto období do doby před 2 miliony let. Ve skutečnosti je tato prostřední perioda druhohor (období vývoje Země začínající přibližně před 250 a končící před 66 miliony let) situována do doby před 200 až 145 miliony let. Podle Yamaneho výkladu by Godzilla musel žít někdy ve čtvrtohorách trvajících přibližně od doby před 2,6 miliony let a ž po dnešek. Nález trilobita v jedné z Godzillových šlépějí však posouvá jeho výskyt až do ještě staršího období prvohor. Toto odhalení rovněž poukazuje na Yamaneho chybnou klasifikaci Godzilly jako dinosaura, bereme-li v úvahu koexistenci tohoto živočicha spolu s trilobitem. Tito členovci vyhynuli na přelomu prvohor a druhohor (přelom permu a triasu), přibližně před 250 miliony let, zatímco první dinosauři jsou známi až doby přibližně před 230 miliony let. Druh, ze kterého Godzilla pochází, by tak teoreticky musel patřit k nejstarším známým dinosaurům vůbec. O něco pravděpodobnější je jeho teorie o "přechodném článku" mezi vodním a suchozemským plazem žijícím v určitém refugiu s ostatními pravěkými tvory, které bylo zničeno jadernými testy.

Godzillu přitahuje silné světlo, které si spojuje se září vodíkové bomby, která jej probudila. Strategii s nasazením světlic použila armáda v roce 1955, kdy se druhý Godzilla objevil u pobřeží Osaky.


Godzilla pozoruje světelné bomby

Godzilla se podobně jako většina plazů líhne z vejce. O reprodukčním chování Godzilly neexistují téměř žádné informace. Jelikož nikdy nebyla viděna žádná samice Godzilly a oba známí dospělci i mládě byli pohlaví samčího, nelze s určitostí říct, zda lze Godzillu zařadit mezi gonochoristy (organismy s oddělenými pohlavími), hermafrodity (organismy schopné současně produkovat samčí i samičí buňky), organismy schopné partenogeneze (vývin nového jedince ze samičí pohlavní buňky neoplozené samčí pohlavní buňkou) nebo zda dokáže měnit pohlaví podle potřeby. Jako nejpravděpodobnější se jeví možnost, že Godzilla patří mezi gonochoristy s jasným pohlavním dimorfismem, kde je samice výrazně větší než samec. Napovídala by tomu velikost vejce, které je na oba viděné dospělé samce moc velké. Vejce má oválný tvar a pevnou skořápku podobně jako u želv, krokodýlů, dinosaurů a ptáků. Do mohylovitého hnízda podobajícího se krokodýlímu postaveného z okolního substrátu zřejmě bývá kladeno pouze jedno vejce. Pokud budeme vycházet z podobnosti s krokodýly a ostatními plazy, nabízí se nám také možnost vysvětlit jednopohlavnost populace Godzilly. Vývoj pohlaví plazů ve vejci závisí na teplotě okolí. Při vyšší teplotě se líhnou samci, při nižší samice. V tomto případě to vypadá, že se všichni tři jedinci vyvíjeli za vyšší teploty. Celková známá populace Godzilly v éře Showa tedy zřejmě čítala dva dospělé samce, z nichž byl jeden v roce 1954 zabit, mládě, které se vylíhlo v roce 1967 a pravděpodobně jednu samici, jeho matku, jejíž existence ale není potvrzena.


Hnízdo Godzilly obklopené loupeživými kudlankami Kamacurasy


Vejce Godzilly

Mládě je po vylíhnutí hnědobéžové s hladkou kůží, ale už za několik hodin získává černošedou barvu podobnou dospělci a na zádech se mu začínají vytvářet základy hřbetních plátů. Živí se hlavně ovocem, v pozdějším věku masem. Dokáže také absorbovat elektrickou energii v podobě blesku a vytvořit ze svého těla elektomagnet. Dospělec je schopný přijmout za své i cizí mládě vlastního druhu bez bližší genetické příbuznosti.


Čerstvě vylíhlé mládě


Odrostlejší mládě

U Godzilly byly vysledovány jisté známky inteligence. Umí například komunikovat i s monstry jiného než vlastního druhu nebo řešit komplikované problémy. Příklady mohou být komunikace s larvou můry Mothry a pterosaurem Rodanem, kdy tito tři vytvořili alianci proti vesmírnému drakovi King Ghidorahovi nebo využití svého atomového dechu jako hybné síly k dostižení smogového monstra Hedoraha ve své létající podobě.


Larva obří můry Mothry (vpravo) vyjednává s Godzillou a Rodanem spojenectví proti King Ghidorahovi


Godzilla využívá svůj atomový dech k letu

Jeho hlavní zbraní je již výše zmíněný takzvaný atomový dech - modrobílý paprsek radiace o vyskoé teplotě, který si poradí s téměř každým materiálem. Tuto schopnost, byť ne zcela vyvinutou má od raného věku i mládě, které vyfukuje radiaci ve formě malých kroužků.


Atomový dech dopělého jedince


Atomový dech mláděte

Vodu považuje za svůj druhý domov. Je vytrvalý a rychlý plavec, který dokáže přežít ve slané i sladké vodě. Nepříznivé podmínky přečkává na dně ve stavu strnulosti.


Plovoucí Godzilla


Godzilla vynořující se z vysušeného mořského dna

Godzillu se v celé své historii podařilo zničit pouze jednou a to v roce 1954 doktoru Daisukemu Serizawovi, který se zabýval studiem kyslíku, pomocí svého vynálezu zvaného Destruktor kyslíku. V něm obsažená látka zvaná Mikrokyslík reaguje agresivně s vodou, izoluje z ní kyslík a dále ho štěpí. Jakýkoliv organismus, který s touto látkou přijde do styku, zemře na udušení kvůli nedostatku kyslíku a následně se rozloží. Aby doktor Serizawa zabránil použití Destruktoru kyslíku pro válečné účely, spálil veškeré své poznámky k výzkumu a při jeho použití spáchal sebevraždu.


Dr. Daisuke Serizawa (vpravo) se chystá použít Destruktor kyslíku k zničení Godzilly


Design Godzilly v průběhu let 1954 - 1975Na této srovnávací tabulce si můžeme prohlédnout změny v designu Godzilly v průběhu let 1954 - 1975. Zatímco do roku 1964 působil vzhled Godzilly spíše děsivým dojmem, od roku 1965 je více patrný trend vytváření designu přátelštějšího k mladším divákům.

Zdroje


Informační zdroje a obrazové materiály:

[1] http://godzilla.wikia.com/wiki/Godzilla

[2] http://en.wikipedia.org/wiki/Godzilla_%281954_film%29

[3] Gojira [film]. Režie Ishiro Hodna. Japonsko, TOHO, 1954.

[4] http://vignette3.wikia.nocookie.net/godzilla/images/9/95/Gojira_1954_Japanese_poster.jpg/revision/latest?cb=20120809062533

[5] Gojira no Gyakushū [film]. Režie Motoyoshi Oda. Japonsko, TOHO, 1955.

[6] http://vignette2.wikia.nocookie.net/godzilla/images/a/a3/Godzilla_Raids_Again_Poster_A.png/revision/latest?cb=20140509043457

[7] Kingu Kongu tai Gojira [film]. Režie Ishiro Honda. Japonsko, TOHO, 1962.

[8] http://www.nitehawkcinema.com/wp-content/uploads/2014/09/king_kong_vs_godzilla_poster_01.jpg

[9] Mosura tai Gojira [film]. Režie Ishiro Honda. Japonsko, TOHO, 1964.

[10] http://vignette4.wikia.nocookie.net/godzilla/images/d/da/Mothra_vs._Godzilla_Poster_A.png/revision/latest?cb=20140514004544

[11] San Daikaijū: Chikyū Saidai no Kessen [film]. Režie Ishiro Honda. Japonsko, TOHO, 1964.

[12] http://vignette1.wikia.nocookie.net/godzilla/images/7/75/Ghidorah1-1.jpg/revision/latest?cb=20120817184208

[13] Kaijū Daisenso [film]. Režie Ishiro Honda. Japonsko, TOHO, 1965.

[14] http://vignette2.wikia.nocookie.net/godzilla/images/b/b3/Invasion_of_Astro-Monster_Poster_A.png/revision/latest?cb=20140522044848

[15] Gojira, Ebira, Mosura: Nankai no Daikettō [film]. Režie Jun Fukuda. Japonsko, TOHO, 1966.

[16] http://vignette3.wikia.nocookie.net/godzilla/images/2/2f/Godzilla_vs_sea_monster_poster_01.jpg/revision/latest?cb=20140618152611

[17] Kaijū-tō no Kessen Gojira no Musuku [film]. Režie Jun Fukuda. Japonsko, TOHO, 1967.

[18] http://vignette2.wikia.nocookie.net/godzilla/images/8/89/434px-Son_of_Godzilla_1967.jpg/revision/latest?cb=20140407205642

[19] Kaijū Sōshingeki [film]. Režie Ishiro Honda. Japonsko, TOHO, 1968.

[20] http://vignette1.wikia.nocookie.net/godzilla/images/1/12/Destroy_all_monsters.jpg/revision/latest?cb=20120520152348

[21] Gojira Minira Gabara: Ōru Kaijū Daishingeki [film]. Režie Ishiro Honda. Japonsko, TOHO, 1969.

[22] http://vignette1.wikia.nocookie.net/godzilla/images/3/3a/Godzilla%27s_Revenge_1969.jpg/revision/latest?cb=20120113000615

[23] Gojira Tai Hedora [film]. Režie Yoshimitsu Banno. Japonsko, TOHO, 1971.

[24] http://vignette3.wikia.nocookie.net/godzilla/images/0/00/Godzilla_vs_Hedorah_1971.jpg/revision/latest?cb=20120809062608

[25] Gojira tai Gaigan [film]. Režie Jun Fukuda. Japonsko, TOHO, 1972.

[26] http://vignette4.wikia.nocookie.net/godzilla/images/b/b3/Godzilla_vs_Gigan_1972.jpg/revision/latest?cb=20120520215726

[27] Gojira tai Megaro [film]. Režie Tomoyuki Tanaka. Japonsko, TOHO, 1973.

[28] http://vignette4.wikia.nocookie.net/godzilla/images/1/10/Megalon-big.jpg/revision/latest?cb=20140403213225

[29] Gojira tai Mekagojira [film]. Režie Jun Fukuda. Japonsko, TOHO, 1974.

[30] http://vignette1.wikia.nocookie.net/godzilla/images/4/41/Godzilla_vs_Mechagodzilla_1974.jpg/revision/latest?cb=20120329200431

[31] Mekagojira no Gyakushū [film]. Režie Ishiro Honda. Japonsko, TOHO, 1975.

[32] http://vignette4.wikia.nocookie.net/godzilla/images/7/77/Terror_of_MechaGodzilla_1975.jpg/revision/latest?cb=20120330010559

[33] http://vignette4.wikia.nocookie.net/godzilla/images/0/08/Godzilla-1954-01-g.jpg/revision/latest?cb=20121012011612

[34] https://frankzumbach.files.wordpress.com/2010/03/ccf01032010_00016.jpg

[35] http://4.bp.blogspot.com/-q6wOgfodBME/T02q9gRI7RI/AAAAAAAAAG4/wUJ65_qlVI8/s1600/stegosaurus_by_zdenek_burian_1941.JPG

[36] http://dinotoyblog.com/dinotoyimages/april2010/kleinwelka_iguanodon1.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 6. února 2015 v 18:45 | Reagovat

Zajmavý článek. Já teda viděl jenom King Kong vs Godzilla, ale už si to skoro nepamatuju...

2 kryptoraptor kryptoraptor | 8. února 2015 v 10:33 | Reagovat

Úžasný článek. Jenom bych možná zmínil původní koncept godzillí hlavy:
http://spinoff.comicbookresources.com/wp-content/uploads/2014/05/godzillamushroom.jpeg

3 kryptoraptor kryptoraptor | 8. února 2015 v 10:35 | Reagovat

[2]: oprava: možná není původní. Prostě koncept odlišný od filmového vzhledu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama