Godzilla vrací úder

10. dubna 2015 v 0:46 | Alfaraptor
Původní název: Gojira no Gyakushū (Godzilla vrací úder)

Premiéra: 24.4. 1955 (JAP), ??.??. 1961 (USA)

Stopáž: 82 minut

Režie: Motoyoshi Oda


Americký název: Godzilla Raids Again (Godzilla opět útočí) - originální verze/Gigantis: The Fire Monster (Gigantis: Ohnivé monstrum) - upravená verze

Premiéra: 21.5. 1959 (USA)

Stopáž: 78 minut

Režie: Hugo Grimaldi


Český název: (nemá)Děj

Pátrací letadlo Koichiho Kobayashiho, který pracuje jako pilot vyhledávající rybí hejna pro osackou konzervárnu, dostane poruchu motoru a Kobayashi je nucen nouzově přistát u neobydleného ostrova Iwato. Když mu přiletí na pomoc jeho kolega Shoichi Tsukioka, oba se stanou svědky souboje dvou monster, z nichž jedno Tsukioka identifikuje jako Godzillu. Obě monstra zaklesnutá v boji nakonec spadnou z útesu do moře.


První střet Godzilly s Anguirem

Piloti nahlásí celý incident úřadům a za pomoci skupiny vědců se jim podaří identifikovat druhé monstrum jako Anguira, čtyřnohého dinosaura pocházejícího ze stejného období jako Godzilla. Vysvětlení, proč spolu Godzilla a Anguirus bojovali, je nalezeno v knize polského odborníka Plateliho Hodona, kde se píše, že je Anguirus velice nenávistivý vůči masožravcům.


Ilustrace Anguira v odborné publikaci. Tato kresba byla zároveň návrhem designu tohoto monstra

Na shromáždění se dostaví také Dr. Yamane, který zúčastněným ukáže loňské záběry Godzilly pustošícího Tokio. Prohlásí, že Godzilla viděný Tsukiokou a Kobayashim je novým jedincem a jelikož Dr. Serizawa spálil veškeré své poznámky k výzkumu Destruktoru kyslíku a jeho tajemství si vzal s sebou do hrobu, neexistuje žádný způsob, jak Godzillu porazit. Nicméně však navrhne, aby se armáda pokusila monstrum odlákat z pevniny pomocí světlic, protože si jejich jas bude spojovat se zářením vodíkové bomby, která jej probudila.


Dr. Yamane promítá přítomným záběry Godzilly z předchozího roku

Jakmile se Godzilla vynoří u pobřeží Osaky, je vyslána letka stíhačů mající za úkol jej zahnat pomocí světlic od pevniny. Poté, co Godzilla zpozoruje světlice, odkloní svůj kurz zpět do vody.


Godzilla pozoruje světlice vypuštěné armádou

Ve stejnou dobu veze policejní vůz skupinu zločinců. Pomocí posunků se domluví na společném útěku. Podaří se jim omráčit jednoho z dozorců a získat jeho zbraň, čímž upoutají pozornost policistů sedících v přední části vozu. Ti zastaví vůz a otevřou přepravní prostor, na což trestanci celou dobu čekali a dají se a útěk. Několika z nich se podaří nalézt cisternu s naftou, v níž se pokoušejí policistům ujet. Cisterna však ve velké rychlosti prorazí zeď, skončí v hromadě sudů s naftou. Následný výbuch zapálí ropný rezervoár, což způsobí rozsáhlý požár v průmyslové oblasti


Vteřiny před katastrofou

Vysoké plameny odtrhnou Godzillu od sledování světlic a monstrum se vrací zpět na pevninu. Ve sejnou dobu se z vody vynořuje také Anguirus a obě monstra se opět pouštějí do boje, při němž je zničena většina Osaky, včetně konzervárny a Osackého hradu. Godzilla nakonec prokousne Anguirovi hrdlo a shodí jej do vody a pomocí atomového dechu dorazí.


Když se podíváte vlevo, uvidíte Osacký hrad pocházející z 16. století, vpravo můžete vidět dvě dva miliony let stará bojující monstra

Tsukioka a Kobayashi od teď pracují v pobočce konzervárny na ostrově Hokkaido. Na firemní slavnosti se dozvědí, že jedna rybářská loď patřící konzervárně byla potopena Godzillou. Je po něm zahájeno rozsáhlé pátrání. Tsukioka ve svém pátracím letadle narazí na Godzillu na malém ledovém ostrůvku Shinko. Uvědomí konzervárnu a letí se vystřídat s Kobayashim. Kobayashi žene svůj stroj proti Godzillovi, aby mu zamezil odejít zpět do vody a získal čas armádním letounům. V jednom z nich letí spolu se svým bývalým spolužákem také Tsukioka. Stíhačky shazují bomby na Godzillu, ale nemá to žádný účinek. Kobayashi podniká se svým letadlem další výpad proti Godzillovi, je však zasažen paprskem atomového dechu monstra, naráží do horského úbočí a umírá. Náraz spustí menší lavinu, která částečně Godzillu zasype. To přivede Tsukioku k myšlence, aby bombami zasáhli úbočí hor a Godzillu pohřbili pod vrstvami ledu a sněhu.


Kobayashiho smrt

Po návratu letounů k doplnění munice bylo Tsukiokovi přiděleno vlastní letadlo. Monstru se však těsně před jejich příletem podaří ze závalu vyhrabat. Armáda mezitím zahradí Godzillovi cestu k vodě sudy s naftou, které jsou z paluby lodi rozstříleny. Při útoku se letcům podaří Godzillu zavalit až po krk, avšak několik strojů bylo při útoku zničeno. Útok dokončí až Tsukiokovy rakety, které Godzillu pohřbí úplně. Když Tsukioka vidí ze svého letadla, že je nebezpečí zažehnáno, prohlásí, že Godzillu porazili pro Kobayashiho.


"Hej, kde se flákáte s tím grogem? Mrznou mi nohy!"


Gigantis: The Fire Monster

Podobně jako předchozí film i tento se dočkal výrazného přepracování pro americké publikum. Godzillovi bylo změněno jméno na Gigantis a jeho ikonický řev byl nahrazen řevem Anguirovým, aby diváci nabyli dojmu, že je jim představeno zcela nové monstrum. Opět došlo k výraznému pozměnění děje, například přidáním scén z amerických naučných a vědeckofantastických filmů a pozměněn byl také hudební doprovod.


Úvodní tituek filmu


Design Godzilly

Pro tento film byl vytvořen nový kostým Godzilly známý jako GyakushūGoji (z japonských slov gyakushū - protiútok a Goji - zkrácenina slova Godzilla). Oproti ShodaiGoji má menší hlavu a je lehčí a hubenější, to vše kvůli lepší pohyblivosti při natáčení soubojových scén s Anguirem. Pro detailní záběry s atomovým dechem byla použita loutka (viz snímek, kde Godzilla pozoruje světlice). Godzillu si v tomto filmu opět zahrál Haruo Nakajima.GyakushūGoji

Design Anguira

Ve srovnání s pozdějším kostýmem je ShodaiAngira (z japonských slov shodai - první generace a Angira - zkrácenina slova Angirasu) hubenější a má protáhlejší tlamu. Ostny jsou na krunýři umístěny v řadách. Zmíněný krunýř měl tendenci se při chůzi pohybovat nahoru a dolů. Anguira ve filmu ztvárnil Katsumi Tezuka (*1912).ShodaiAngira

Speciální efekty

I v tomto filmu se setkáváme s kostýmy pro ztvárnění monster a miniatur pro vybudování exteriérů soubojových scén. Vůbec poprvé se zde setkáváme s koncepcí souboje dvou (později i více) monster, která se pak objevuje ve všech filmech s Godzillou. Zajímavostí je, že kvůli špatnému nastavení kamery je většina soubojových scén zrychlena, což působí poněkud groteskním dojmem. Jelikož už nebyl čas na jejich přetočení, musely být ve filmu ponechány.


Hudba

Pro tento film složil hudbu Masaru Sato (1928 - 1999). Jedná o velice nevýrazný a snadno zapomenutelný hudební doprovod. Tento soundtrack obsahuje dvě skladby, které se ve filmu neobjevily.Ústřední téma filmu, jedna z povedenějších skladeb

Ohlas

Film byl diváky i kritiky odsouzen jako uspěchané pokračování. Kvůli této skutečnosti se Godzilla objevil na filmovém plátně až po dlouhých sedmi letech ve snímku King Kong vs. Godzilla.

Zdroje


Informační zdroje, obrazové a zvukové materiály:

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/Godzilla_Raids_Again

[2] http://godzilla.wikia.com/wiki/Godzilla_Raids_Again

[3] Gojira no Gyakushū [film]. Režie Motoyoshi Oda. Japonsko, TOHO, 1955.

[4] Gigantis The Fire Monster [film]. Režie Hugo Grimaldi. Warner Bros., 1959.

[5] https://www.youtube.com/watch?v=7f1DzmnkdN8
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jursky-svet jursky-svet | Web | 10. dubna 2015 v 6:50 | Reagovat

Já nevěděl že má godzila z nejstaří verzi pokračováni. No už to vím. Jinak ty speciální efekty - zajímavý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama