Červenec 2015

Godzilla/Kybergodzilla

29. července 2015 v 11:06 | Alfaraptor |  TriStar

Základní informace


Původní název: Godzilla/Cyber-Godzilla

Druh: radiací ozářený leguán/kyborg

Potrava: ryby

Výška: 60 metrů

Délka: 100 metrů

Hmotnost: 500 tun

Status: mrtvý (1998)


Charakteristika


Podle filmu jméno Godzilla vniklo zkomolením slova Gojira, které podle japonské mytologie označuje obávaného mořského draka.


Celkový pohled na Godzillu

Svým vzhledem Godzilla připomíná obřího teropodního dinosaura, zejména chodidly se třemi prsty, držením těla a ocasu v jedné rovině se zemí. Přední končetiny jsou poměrně dlouhé, se čtyřmi prsty, palec je v opozici. Hlava je podlouhlá a krabicovitá, zuby v tlamě polokuželovité a rýhované. Od hlavy po konec ocasu se táhnou tři řady prohnutých trojúhelníkových plátů, největší z nich se nacházejí v oblasti lopatek. Rozmnožuje se asexuálně (bez potřeby partnera opačného pohlaví) pomocí partenogeneze, což znamená, že nově vzniklí jedinci budou opět samičího pohlaví. Je vynikající plavec a neméně zdatný běžec. Svojí tlamou dokáže vyvolat takzvaný silný dech, který obsahuje vznětlivé plyny schopné zapálit hořlavé látky, jako je benzín nebo nafta.


Ukázka Godzillova silného dechu

Vůči lidem není Godzilla nijak agresivní, pokud ovšem není vyprovokován. Jeho chování vykazuje určitý stupeň inteligence. Dokázal přelstít armádní helikoptéry a nafingovat vlastní smrt. Rovněž se mu podařilo potopit jednu z ponorek pomocí jejích vlastních torpéd. Truchlí pro své blízké.


Godzilla se pokouší probrat jedno z mrtvých mláďat

Godzillův původ je možné vysledovat na atol Mururoa nacházející se ve Francouzské Polynésii, kde od 60. do 90. let dvacátého století Francie testovala jaderné zbraně. Následky těchto testů ovlivnily místní populaci leguánů. Po dosažení pohlavní dospělosti jej migrační instinkt donutil hledat si vhodné hnízdiště. Přes Tahiti a Jamajku doputoval až do New Yorku. Zde si za využití tunelů metra vybudoval rozsáhlé doupě, v němž začal shromažďovat ryby pro své početné potomstvo. Později nakladl okolo 200 vajec. Mláďata se po vylíhnutí ihned začala živit přinesenými rybami. Všechna až na jedno byla zničena při náletu na budovu Madison Square Garden, kde se nacházelo jejich hnízdo. Dospělého jedince potkal podobný osud, když se zapletl do ocelových lan Brooklynského mostu při nahánění domnělých vrahů jeho potomků. Zahynul na následky zranění způsobených raketami při leteckém útoku.


Godzilla zapletený v ocelových lanech Brooklynského mostu

Zvuky Godzilly obsahují kromě upraveného ikonického řevu japonského monstra také zvuky slona, lva a amerického herce a dabéra Franka Welkera (*1946), který propůjčil hlas animovaným postavám, jako například Scooby-Doo nebo Decepticonovi Megatronovi ze seriálu Transformers.


Zvuky Godzilly

Kybergodzilla


Původní monstrum se vrátilo zpět v animovaném seriálu Godzilla, konkrétně v trilogii nazvané Válka monster. Na vojenské základně Sandy Point je oživen mimozemšťany z vesmírné lodi Leviathan.


Kybergodzilla ožívá

Pravou přední končetinu má zcela protetickou, hlava, trup a stehna jsou opancéřované. Na každém z dvou největších plátů nad lopatkami má připevněny čtyři raketomety. Talíř ukrytý v hrudní části dokáže odrážet útoky zbraní vlnového charakteru zpět k útočníkovi. Mimo vlastností uchovaných z minulého života, jako například rychlý běh a obojživelnost, nově disponuje modrým atomovým dechem.


Celkový pohled na Kybergodzillu


Ukázka Kybergodzillova modrého atomového dechu

Poprvé byl Kybergodzilla nasazen v japonském Tokyu, kde působil chaos a zkázu, podobně, jako jiná monstra kontrolovaná mimozemšťany v hlavních městech po celém světě. Ačkoliv byl pod jejich úplnou nadvládou, dokázal rozpoznat svého vlastního syna. Ten jej však zabil na ostrově s krycím názvem Oblast omega sloužícím mimozemšťanům jako operační základna.


Godzilla "Junior" vytrhává kabely z těla svého rodiče


Kam dál?
<| Megalon | Rozcestník mutací a monster | Godzilla "Junior"|>


Godzilla

28. července 2015 v 14:54 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Godzilla

Premiéra: 20.5 1998

Stopáž: 139 minut

Scénář: Dean Devlin a Roland Emmerich

Hudba: David Arnold

Režie: Roland Emmerich


Český název: Godzilla

Premiéra: 24.9 1998

Překlad: Ivan Němeček

Dialogy: Janka Tintěrová

Režie: Tomáš Tintěra


Rok výroby dabingu: 1998


Děj

Na atolu Muruoa nacházejícím se ve Francouzské Polynésii byly od šedesátých let dvacátého století prováděny testy jaderných zbraní. Radioaktivní spad ovlivňuje jedno z vajec místní populace leguánů.


Vejce, kterým to začalo

O přibližně třicet let později je v jižním Tichomoří potopeno japonské rybářské plavidlo. Jediný přeživší, traumatizovaný starší muž, je schopný ze sebe vypravit pouze slovo Gojira.


Napadená loď

Dr. Niko "Nick" Tatopoulos, člen Jaderné regulační komise, je náhle přesunut americkým ministerstvem zahraničí z Černobylu, kde se zabývá výzkumem radiací zasažených žížal, na Tahiti. Zde mu plukovník Anthony Hicks ukazuje obří stopu neznámého tvora a seznamuje ho s paleontoložkou Dr. Elsie Chapman a technikem Dr. Mendelem Cravenem. Tým se pak vydává na Jamajku, kde nalézá na pobřeží silně poničené japonské rybářské plavidlo se stopami po obřích drápech. Nick z trupu lodi odebírá vzorky živočišné tkáně. Nedlouho poté jsou u východního pobřeží Spojených států amerických potopeny tři rybářské čluny. Později Nick po pečlivém prostudování vzorků tkáně usuzuje, že se jedná o jedince zcela nového živočišného druhu.


Obří stopy

Tvor se zcela nečekaně objevuje v New Yorku. Zanechává za sebou zkázu, ale pak náhle mizí. Celé město je evakuováno. Armáda v prostorách metra nachází systém nor naplněný ulovenými rybami. Rozhodnou se tak nalákat tvora na povrch pomocí velkého množství potravy umístěného na otevřeném prostranství, odkud na něj mohou zaútočit. Útok však končí neúspěchem.


Chaos v ulicích velkoměsta

Nick po útoku odebírá z louže krve vzorek a podrobuje ho těhotenskému testu. Z výsledku zjišťuje o tvorovi, že se rozmnožuje asexuálně a že je březí. Podle všeho si tedy New York vybral jako hnízdiště a ryby shromažďuje pro své potomky.


"Je březí."

O svém objevu se svěřuje své bývalé přítelkyni Audrey Timmonds, která se zoufale touží stát televizní reportérkou. V nestřeženém okamžiku Nickovi odcizuje videokazetu s citlivými informacemi týkajícími se onoho záhadného tvora a natáčí o něm reportáž. Její nadřízený ale reportáž přetočí tak, jako by to byl jeho vlastní objev a odvysílá ji v televizi. V reportáži se objevuje slovo Gojira, název mytického monstra z japonských bájí, které reportér zkomolí na Godzilla. Když se armáda dozvídá o úniku tajných informací, zbavuje Nicka účasti na celém projektu.


Záběr z reportáže

Cestou na letiště Nicka unáší Philippe Roaché, agent francouzské tajné služby. Jeho úkolem je zabránit tomu, aby se nikdo nedozvěděl o tom, že Francie prováděla v Tichomoří jaderné testy. Nabízí Nickovi pomoc s nalezením a zničením hnízda, protože se dozvěděl, že armáda tak neplánuje učinit.


Philippe informuje Nicka o svém plánu

Armáda líčí na Godzillu druhou past, avšak tentokrát jim uniká do řeky Hudson. Zde svádí boj s ponorkami, po kterém je považován za mrtvého.


Godzilla uniká do řeky Hudson

Nick s Philippem nacházejí hnízdo v Madison Square Garden. Je zde okolo 200 vajec. Než však mohou být zničena, začínají se znenadání klubat a jelikož oba muži po cestě tunely páchnou rybinou, tak jsou napadeni. Při útěku narážejí na Audrey a jejího kolegu, kameramana Victora "Bivoje" Palottiho, kteří je celou dobu sledovali. Společně se ukryjí ve studiu pro vysílání sportovních utkání. Audrey natáčí živý vstup o tom, co by se mohlo stát, kdyby mláďata utekla, který je odvysílán v televizi. Reakcí na reportáž je nálet na budovu, kterému čtveřice lidí stíhá uniknout v poslední vteřině.


Mláďata se snaží dostat pryč z budovy

Po výbuchu se, k překvapení všech přítomných, z trosek Madison Square Garden vynořuje dospělý Godzilla. S hrůzou zjišťuje, že všichni jeho potomci jsou mrtví. Pronásleduje čtveřici, která před ním ujíždí v taxíku v domnění, že jsou zodpovědní za smrt mláďat. Podaří se jim ho nahnat na Brooklynský most, kde se zamotá do ocelových lan a kde na následky zranění způsobených náletem stíhacích letounů umírá k radosti všech přihlížejících.


Z Godzilly pomalu vyprchává život

Mezitím se v hořících troskách začíná klubat osamělé vejce…


Někdo přece jen přežil


Kam dál?

< | (není) | Rozcestník filmů a epizod | Nová rodina, část první | >


Úvod do filmové a seriálové série TriStar/Centropolis

28. července 2015 v 12:42 | Alfaraptor |  TriStar
Kontinuita Godzilly v podání studia TriStar zahrnuje americký film z roku 1998 a čtyřicet epizod navazujícícho amerického animovaného seriálu rozděleného do dvou řad, který byl odvysílán v letech 1998 - 2000. Tato kontinuita existuje ve svém vlastním světě a nemá žádnou návaznost na dřívější ani pozdější éry.

114. výročí narození Eijiho Tsuburayi

7. července 2015 v 20:30 | Alfaraptor |  Novinky a oznámení
Dnes si připomínáme 114 let od narození režiséra speciálních efektů a filmového režiséra Eijiho Tsuburayi (1901 - 1970). Tsuburaya je jedním ze zakladatelů japonských monster a sci-fi filmů zahrnujících i Godzillu a superhrdinu Ultramana.


Tsuburaya na scéně z Planety X pro film Velká válka monster (1965)


Kresba Tsuburayi a jeho výtvorů: přední řada (zleva doprava): Ultraman, Godzilla, Rodan, zadní řada (zleva doprava): mimozemšťan Baltan, Red King, Ultra Seven, King Ghidorah

Zdroje

Informační zdroje a obrazové materiály:

[1] http://uptoimg.com/eiji-tsuburaya/

[2] https://twitter.com/nishi_ogi