Godzilla

28. července 2015 v 14:54 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Godzilla

Premiéra: 20.5 1998

Stopáž: 139 minut

Scénář: Dean Devlin a Roland Emmerich

Hudba: David Arnold

Režie: Roland Emmerich


Český název: Godzilla

Premiéra: 24.9 1998

Překlad: Ivan Němeček

Dialogy: Janka Tintěrová

Režie: Tomáš Tintěra


Rok výroby dabingu: 1998


Děj

Na atolu Muruoa nacházejícím se ve Francouzské Polynésii byly od šedesátých let dvacátého století prováděny testy jaderných zbraní. Radioaktivní spad ovlivňuje jedno z vajec místní populace leguánů.


Vejce, kterým to začalo

O přibližně třicet let později je v jižním Tichomoří potopeno japonské rybářské plavidlo. Jediný přeživší, traumatizovaný starší muž, je schopný ze sebe vypravit pouze slovo Gojira.


Napadená loď

Dr. Niko "Nick" Tatopoulos, člen Jaderné regulační komise, je náhle přesunut americkým ministerstvem zahraničí z Černobylu, kde se zabývá výzkumem radiací zasažených žížal, na Tahiti. Zde mu plukovník Anthony Hicks ukazuje obří stopu neznámého tvora a seznamuje ho s paleontoložkou Dr. Elsie Chapman a technikem Dr. Mendelem Cravenem. Tým se pak vydává na Jamajku, kde nalézá na pobřeží silně poničené japonské rybářské plavidlo se stopami po obřích drápech. Nick z trupu lodi odebírá vzorky živočišné tkáně. Nedlouho poté jsou u východního pobřeží Spojených států amerických potopeny tři rybářské čluny. Později Nick po pečlivém prostudování vzorků tkáně usuzuje, že se jedná o jedince zcela nového živočišného druhu.


Obří stopy

Tvor se zcela nečekaně objevuje v New Yorku. Zanechává za sebou zkázu, ale pak náhle mizí. Celé město je evakuováno. Armáda v prostorách metra nachází systém nor naplněný ulovenými rybami. Rozhodnou se tak nalákat tvora na povrch pomocí velkého množství potravy umístěného na otevřeném prostranství, odkud na něj mohou zaútočit. Útok však končí neúspěchem.


Chaos v ulicích velkoměsta

Nick po útoku odebírá z louže krve vzorek a podrobuje ho těhotenskému testu. Z výsledku zjišťuje o tvorovi, že se rozmnožuje asexuálně a že je březí. Podle všeho si tedy New York vybral jako hnízdiště a ryby shromažďuje pro své potomky.


"Je březí."

O svém objevu se svěřuje své bývalé přítelkyni Audrey Timmonds, která se zoufale touží stát televizní reportérkou. V nestřeženém okamžiku Nickovi odcizuje videokazetu s citlivými informacemi týkajícími se onoho záhadného tvora a natáčí o něm reportáž. Její nadřízený ale reportáž přetočí tak, jako by to byl jeho vlastní objev a odvysílá ji v televizi. V reportáži se objevuje slovo Gojira, název mytického monstra z japonských bájí, které reportér zkomolí na Godzilla. Když se armáda dozvídá o úniku tajných informací, zbavuje Nicka účasti na celém projektu.


Záběr z reportáže

Cestou na letiště Nicka unáší Philippe Roaché, agent francouzské tajné služby. Jeho úkolem je zabránit tomu, aby se nikdo nedozvěděl o tom, že Francie prováděla v Tichomoří jaderné testy. Nabízí Nickovi pomoc s nalezením a zničením hnízda, protože se dozvěděl, že armáda tak neplánuje učinit.


Philippe informuje Nicka o svém plánu

Armáda líčí na Godzillu druhou past, avšak tentokrát jim uniká do řeky Hudson. Zde svádí boj s ponorkami, po kterém je považován za mrtvého.


Godzilla uniká do řeky Hudson

Nick s Philippem nacházejí hnízdo v Madison Square Garden. Je zde okolo 200 vajec. Než však mohou být zničena, začínají se znenadání klubat a jelikož oba muži po cestě tunely páchnou rybinou, tak jsou napadeni. Při útěku narážejí na Audrey a jejího kolegu, kameramana Victora "Bivoje" Palottiho, kteří je celou dobu sledovali. Společně se ukryjí ve studiu pro vysílání sportovních utkání. Audrey natáčí živý vstup o tom, co by se mohlo stát, kdyby mláďata utekla, který je odvysílán v televizi. Reakcí na reportáž je nálet na budovu, kterému čtveřice lidí stíhá uniknout v poslední vteřině.


Mláďata se snaží dostat pryč z budovy

Po výbuchu se, k překvapení všech přítomných, z trosek Madison Square Garden vynořuje dospělý Godzilla. S hrůzou zjišťuje, že všichni jeho potomci jsou mrtví. Pronásleduje čtveřici, která před ním ujíždí v taxíku v domnění, že jsou zodpovědní za smrt mláďat. Podaří se jim ho nahnat na Brooklynský most, kde se zamotá do ocelových lan a kde na následky zranění způsobených náletem stíhacích letounů umírá k radosti všech přihlížejících.


Z Godzilly pomalu vyprchává život

Mezitím se v hořících troskách začíná klubat osamělé vejce…


Někdo přece jen přežil


Kam dál?

< | (není) | Rozcestník filmů a epizod | Nová rodina, část první | >

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 STIAK STIAK | E-mail | Web | 7. ledna 2016 v 23:17 | Reagovat

Hrozně se stydím za to, že jsem nikdy pořádně neviděla film a znám to prakticky jenom z první hry :D (A tu hru jsem našla zase díky jedný awesome Creepypastě, ale to trochu zacházím... :D)

Hrozně se mi líbí tvůj blog, je neskutečně krutě mega úžasnej. •q•

Dududuuh, chtěla jsem to udělat dneska, ale asi to udělám až zítra... Musím mít odkaz na tenhle úžasnej blog v menu *w* (ne, neznamená to, že tě jako nějak budu nutit, ať si dáš můj odkaz k sobě a ať mi komentuješ články, jako to dělaj na většině blogů, to ne, neboj... :D Prostě a jednoduše chci mít odkaz na tenhle blog hned po ruce, jinak bych zapoměla (toť má genialita >.< :DD))

2 jurassic-islands jurassic-islands | E-mail | Web | 23. ledna 2016 v 21:29 | Reagovat

Podľa mňa to je definitívne najlepší film Godzilla film a je veľká škoda, že sa nedočkal filmového pokračovania. Škoda, že väčšina ľudí nechápe, o čom tento film byť má... :-? Ale článok super! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama