Září 2015

El Gusano Gigante

27. září 2015 v 19:27 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: El Gusano Gigante

Druh: mnohoštětinatec adaptovaný k životu na souši (možná druh Nereis pelagica)

Potrava: půda, endemické orchideje z oblasti Costa Rocha

Výška: 40 metrů

Délka: 100 metrů

Váha: 10 000 tun

Status: mrtvý (1998)


Charakteristika

Jméno El Gusano Gigante pochází ze španělštiny a znamená "obří červ."


"Já nejsem tlustý, jsem jen prostorově výrazný..."

Celé tělo je článkované, na horní straně hlavové části se nacházejí dva páry hmatových přívěsků. Vedle nich má červ ještě šest očí. Ústní otvor lemuje osm chitinových zubů na horní i dolní straně - celkem tedy šestnáct zubů. Ze hřbetu vyrůstá šestice tmavých ostnů, před začátkem ocasní části těla je další čtveřice tmavých ostnů a na obou vybouleninách ocasní části po čtyřech světlých ostnech. K pohybu slouží šest párů parapodií, každé se třemi "prsty," která se nacházejí na každém tělním článku, vyjma hlavového a posledních šesti ocasních.


První setkání s El Gusanem

Po vdechnutí upraveného extraktu z orchidejí vypuštěného armádou, coby biochemickou zbraň, El Gusanovy hmatové přívěsky zbytní a stanou se z nich ostny. Počet hřbetních ostnů se zdvojnásobí a čtveřice tmavých ostnů na konci těla mizí. Na každém prstu u všech parapodií se objevují drápy.


El Gusanova finální podoba

El Gusano je mnohoštětinatý červ (třída Polychaeta), který se adaptoval z mořského prostředí na suchozemské a také tomu přizpůsobil svoji potravní specializaci. Z dravého způsobu života jeho předků přešel na strategii příbuzné skupiny žížal (podřád Lumbricina). Vedle zpracování půdy a její obhocování svými výměšky si vytvořil symbiotický vztah s místním společenstvem endemických orchidejí. El Gusano vytváří pro orchideje půdu bohatou na živiny a ty mu slouží jako potrava.


Zdroj El Gusanovy potravy

Jeho největší slabinou, podobně, jako u většiny jeho příbuzných je sucho. Je to způsobeno tím, že dýchá pomocí celého povrchu těla, který musí zůstat vlhký, aby jím mohl pronikat kyslík. Po Godzillově útoku atomovým dechem se El Gusano zmenšil na původní velikost, kterou měl, když ještě nebyl ovlivněn pozměněným jedem z armádní biochemické zbraně. Hmatové přívěsky zůstaly v podobě ostnů a na zádech má o jeden pár ostnů méně než v předchozí fázi.


El Gusanova původní forma

El Gusano se naposledy objevuje v trilogii Válka monster ve své finální podobě, kde pod nadvládou mimozemšťanů z
vesmírné lodi Leviathan napadá Moskvu a ničí chrám Vasilije Blaženého. Byl však poražen svými zotročovateli, když se týmu Dr. Tatopoulose podaří zneškodnit zařízení na ovládání monster. Jeho další osud není znám.


Prostě blázen do památek

Design El Gusana byl zřejmě vytvořen podle skutečného mnohoštětinatce druhu Nereis pelagica.


Nereis pelagica
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Nereis

Nanotechnologický tvor

27. září 2015 v 15:19 | Alfaraptor |  TriStar

Základní informace


Původní název: Nanotech Creature

Druh: kolonie ropných bakterií ovládaná nanotechnologií

Potrava: petrochemikálie

Výška: proměnlivá

Délka: proměnlivá

Hmotnost: proměnlivá

Status: mrtvý (1998)


Charakteristika

Nanotechnologický tvor je koloniální měňavkovité uskupení bakterií oranžové barvy chovající se jako mnohobuněčný organismus, navržený jako řešení newyorské odpadové krize. Jeho původcem je Dr. Felix Hoenikker z Manhattanského institutu pro pokročilé technologie. Každá buňka původní kolonie byla vybavena mikroskopickými počítačovými obvody sloužícími k jejímu ovládání. Avšak kvůli nezadržitelnému růstu kolonie došlo k diferenciaci na původní buňky s nanoobvody, tvořící mozkouvou část a na nově vznikající buňky bez obvodů tvořící okolní tělo. Dá se tedy mluvit o jakémsi pokusu o samovolný vznik mnohobuněčného organismu s obrovskou regenrační schopností.


Bakterie pod mikroskopem s nanoobvody soustředěnými ve žluté oblasti na spodní čelisti

Potravou kolonie jsou petrochemikálie, které získává konzumací odpadu. S každou další zpracovanou potravou se zvětšují její rozměry a také nároky na potravu. Za tímto účelem dokáže přizpůsobit tvar těla danému prostředí.


Formy Nanotechnologického tvora: vlevo vodní forma s veslovitými končetinami, uprostřed sasankovitá forma, vpravo froma s bakteriální hlavovou částí

Hlavními slabinami kolonie jsou skleněné a některé kovové materiály, přes které nedokáže proniknout. Mozková část je zranitelná vůči počítačovým virům, které dokáží celou kolonii proměnit v prach. Rovněž přímé odebrání nanoobvodů vede k desabilizaci celé kolonie.


Kolonie se rozpadá

Zobrazení bakterií v seriálu je velice nepřesné a neodpovídající realitě. Rozhodně nemají tělo diferencované podobně, jako nějaký členovec. Vzhled a schopnosti Nanotechnologického tvora se velice podobají smogovému monstru Hedorahovi z filmu Godzilla vs. Hedorah z roku 1971.


Ilustrační fotografie ropné bakterie rodu Pseudomonas
Zdroj: http://21stoleti.cz


Kam dál?

< | Crustaceous Rex | Rozcestník mutací a monster | El Gusano Gigante | >


Seriál Godzilla - Bez šance na úspěch

27. září 2015 v 11:26 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: D.O.A. (zkratka pro anglický výraz Dead on Arrival - úmrtí během příjezdu (z nemocničního prostředí), přeneseně znamenající žádnou šanci na úspěch)

Premiéra: 26. 9. 1998

Stopáž: 22 minut

Scénář: Richard Mueller

Hudba: Jim Latham

Režie: Frank Squillace


Děj

Ze středoamerické oblasti Costa Rocha je hlášen výskyt obřího červa, jehož místní nazývají El Gusano Gigante. Na místo je povolán H.E.A.T. Nick má pocit, že by jeho zdokumentování mohlo být velkým přínosem pro komunitu vědců studující žížaly. Tým nachází v džungli obří brázdu plnou čerstvě vzniklé půdy a nedlouho poté i jejího původce, který na ně zaútočí. Na pomoc jim přispěchá Godzilla a dává se s El Gusanem do boje. Oba protivníci jsou zasaženi palbou místní armády. Její vojáci pomáhají H.E.A.T.u dostat se z dosahu bojujících monster. Generál nařídí použití biochemické zbraně, po které El Gusano povyroste a zesílí. Godzilla se po vdechnutí toxického plynu stáhne se do vody, kde upadá do bezvědomí.


Vítejte u další epizody pořadu Můj život s obezitou

Aby mohl H.E.A.T. Godzillovi pomoci, pumpuje do jeho plic pomocí kompresorů vzduch, aby pomocí vztlaku vyplul na hladinu. Při této činnosti je však v jeho tlamě uvězněn N.I.G.E.L., který zde provádí toxikologickou analýzu. Nick pověřuje Randyho a Monique, aby z generálovy základny získali biologickou složku jeho zbraně. Sám se vydává s Mendelem vyzvednout toxikologická data z N.I.G.E.L.a, který je stále zaklíněný mezi Godzillovými zuby.


To vám pořádně protáhne dutiny

Randy a Monique pronikají do základny v přestrojení za obsluhu popelářského vozu a daří se jim získat vzorek jedu. Zpět na palubě Heat Seekeru Mendel zvažuje odchod z týmu, jelikož má pocit, že se pro tuto práci nehodí. Ze získaného vzorku vyplývá, že jed pochází z místních orchidejí. Pro výrobu protijedu je však potřeba získat čerstvý vzorek přímo z rostliny, jeliokž jed ze zbraně byl dále upravovaný.


Pořádek dělá přátele

Tým nachází velké množství orchidejí rostoucích na čerstvě vzniklé půdě v El Gusanových tunelech. Usuzují, že červ žije s těmito rostlinami v symbióze, přičemž orchideje rostou na půdě vytvořené El Gusanem a ten se jimi živí. Odebírají několik vzorků a rozhodují se celou oblast spálit, aby tak monstru zabránili v dalším růstu a generálovi zničili hlavní součást jeho ničivé zbraně.


Sen každého geobiologa

Pach spálené potravy přiláká El Gusana. Zatímco se jej ostatní pomocí plamenometů snaží držet na slunci, aby jej oslabili, Mendel se k údivu všech dobrovolně hlásí k cestě s nasbíranými rostlinami zpět na loď, aby připravil protilátku pro Godzillu. Tým zahání monstrum na útes, kde se k nim nečekaně přidává generálova armáda. Všichni přítomní členové H.E.A.T.u jsou zatčeni za kráděž jedu ze základny.


Střelec Mendel

Mendelovi se úspěšně daří podat Godzillovi protijed a ten se opět probírá k životu. Nick se pokouší generálovi vysvětlit, že jeho biologická zbraň, El Gusana pouze posílí, ten ale na jeho rady vůbec nedbá. Randymu se však daří odklonit dráhu rakety s biochemickou zbraní mimo dosah monstra. Na scénu vstupuje Godzilla, který nakonec svým atomovým dechem vysuší El Gusana na jeho původní velikost a ten se prchá schovat pod zem. Celý tým je Mendlovi vděčný za vyléčení Godzilly a jejich záchranu a Mendel opět přijímá své místo v H.E.A.T.u.


Godzilla nerad extra propečené


Kam dál?

< | Odpadlík | Rozcestník filmů a epizod | Kde ty loňské sněhy jsou | >


Seriál Godzilla - Odpadlík

25. září 2015 v 11:03 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Talkin' Trash (jelikož se jedná o nepřeložitelnou slovní hříčku, použil jsem tematicky odpovídající český ekvivalent)

Premiéra: 3. 10. 1998

Stopáž: 22 minut

Scénář: Robert Skir a Marty Isenberg

Hudba: Jim Latham

Režie: Tim Eldred


Děj

Během stávky technických služeb se New York mění v obrovské smetiště. Starosta Ebert se s řešením problému obrací na Deana Whiteheada, správce Manhattanského institutu pro pokročilé technologie, který navrhuje použití nanotechnologií ovládané kolonie ropou živících se bakterií navržených Dr. Felixem Hoenikkerem. Protože se však u nich nepodařilo ještě vyladit všechny nedostatky, napadají pracovnici ústavu. Přes protesty Dr. Hoenikkera trvá správce Whitehead na jejich použití.


Hrnečku vař

Na Staten Islandu Randy dokončuje výzdobu lodi, kterou tým používá při cestování za mutacemi a pojmenovává ji Heat Seeker. Spolu s ostatními členy týmu se shodují na tom, že si budou říkat H.E.A.T. - Humanitárně Environmentální Analyzační Tým. Mendel pomocí N.I.G.E.L.a nachází 7,5 kilometru od jejich základny doupě Godzilly.


"Jestli máme být předním týmem lovců monster,
musíme mít hrozivě vypadající plavidlo."

Před zraky starosty a radních je kolonie mikrobů vypuštěna do kontejneru, kde likviduje odpad, avšak narůstá do obrovských rozměrů a odmítá regovat na příkazy Dr. Hoenikkera. Nick a ostatní se o katastrofě dozvídají z televize a okamžitě vyrážejí na pomoc.


Zdá se, že "hrnečku dost" nepomáhá

Přístavní stráž pomocí vodních děl zatlačuje kolonii do vody. Ta se ale mění v tvora s veslovitými útvary a míří si to přimo k ropnému tankeru. Tým v Heat Seekeru tvora předjíždí a snaží se jej zneškodnit omračovacími zbraněmi původně navrženými proti Godzillovi. Podaří se jim získat malou část kolonie, kterou Elsie a Mendel podrobují výzkumu. Bakterie mezitím doráží k tankeru a čerpají z něj ropu. Kolonie získává nový tvar a chystá se zaútočit na Heat Seeker, když se z vody náhle vynořuje Godzilla. Zaútočí na ni, ale je jí zcela pohlcen.


Godzilla předvádí nový model z pyžamové kolekce pro podzim 1998

Elsie s Mendelem zjišťují, že jsou-li bakteriím odstraněny nanotechnologické ovladače, celá kolonie se rozpadá. Nick žádá Dr. Hoenikkera o zaslání ovládacích protokolů kolonie a pověřuje Randyho vytvořením počítačového viru, který by kolonii ochromil.


Mistři při práci

Godzillovi se daří vyprostit se ze sevření kolonie, která napadá ropnou rafinerii a roste do ještě větší velikosti. Na místo přilétá armáda v čele s majorem Hicksem, který Nickovi hrozí zničením obou monster. Nick jej však seznamuje s plánem vpravit do kolonie vzorek infikovaný virem, který vytvořili Randy a Mendel a žádá jej o asistenci.


Zabít či nezabít, to je oč tu běží

Armádní helikoptéra vypouští Nicka zavěšeného na bezpečnostním laně přímo nad kolonii. Nick aktivuje zařízení s infikovanými baktetiemi a pouští jej přímo na ni. Uniknuvší bakteie se začleňují do kolonie, což má za následek její zánik. Major Hicks opět nechává Godzillu utéci, ačkoliv jeho existence už déle není tajemstvím.


Tohle raději nezkoušejte


Kam dál?

< | Nová rodina, část druhá | Rozcestník filmů a epizod | Bez šance na úspěch | >