Prosinec 2015

Puška na světlice

28. prosince 2015 v 10:49 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Flare Gun

Typ: zpraň

Délka: 1 metr

Váha: 3 kilogramy


Charakteristika

Tyto nesmrtící zbraně slouží k upozornění ostatních členů skupiny nebo k zastrašení monster a mutací. Jako munici používají světlice s fialovou barvou světla.


Puška na světlice v akci

Polární krtek

27. prosince 2015 v 20:11 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Ice Borer (tvor hloubící nory v ledu)

Druh: radiací zasažený fiktivní druh krtka Scalopus hyperboreus

Potrava: maso

Výška: 6 metrů (dospělý jedinec), 20 centimetrů (mládě)

Délka: 8 metrů (dospělý jedinec), 40 centimetrů (mládě)

Hmotnost: 10 tun (dospělý jedinec), 5 kilogramů (mládě)


Charakteristika

Tato obrovitá podzemní zvířata žijí pod povrchem ledovců na antarktickém kontinentu.


"Říkal tady někdo jídlo?"

Přední část tvoří z velké části nápadná lysina zasahující až k nozdrám. Pomocí ní zvíře dokáže hloubit chodby v pevném antarktickém ledu. Po stranách tlamy vyrůstají krátké mohutné kly se třemi výstupky. Za nimi vyrůstají tři tenké ostny. V tlamě se nacházejí dva páry zubů v horní čelisti a jeden pár v dolní. Přední končetiny jsou delší než zadní. Prostřední prst je zbytnělý a mnohem větší než zbylé dva po stranách. Je opatřen drápem uzpůsobeným k hrabání. Krátké zadní končetiny jsou rovněž tříprsté a opatřené drápy, nedosahují však takové velikosti. Na zádech se nachází ostrůvek dlouhé huňaté srsti a z každé strany trojice ostnů. Páteř je ukončena krátkým ocáskem.


Krtci obkličují svoji kořist

Krtci pronikají ledem pomocí vlastního tělesného tepla. Stejně jako všichni savci ale potřebují velké množství potravy, což je daň za udržení stálé teploty. Při lovu dokáží spolupracovat a koordinovat tak své útoky. Ačkoliv dokáží přečkat antarktické mrazy, teplota tekutého dusíku (-210 až -196°C) je pro ně nebezpečná.


Obrázek z aprílového článku

Inspirace pro tyto mutace pravděpodobně pochází z aprílového článku amerického vědeckého magazínu Discovery z roku 1995, který popisoval objevení lysého, kryse podobného živočicha s velkou zduřeninou na hlavě, v níž se prý koncentruje teplo potřebné pro norování, nalezeného v Antarktidě. Obrázek k článku ve skutečnosti zobrazoval fotomontáž afrického hlodavce Rypoše lysého (Heterocephalus glaber) s trilobitem na hlavě.


Maumt zamrzlý v ledu

Polární krtci mají také mnoho společných rysů s legendami o podzemních býcích ze Sibiře. Místní obyvatelé věřili, že zmrzlá těla mamutů napůl zahrabaná v permafrostu (trvale zmrzlé půdě) patřila obrovským podzemním tvorům hloubícím svými kly nebo rohy podzemní chodby. Samotné slovo mamut pocházející z estonštiny v překladu znamená "podzemní krtek".

Seriál Godzilla - Mrazení v zádech

27. prosince 2015 v 11:23 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Freeze (anglický výraz znamenající v překladu mráz i povel zakazující pohyb, pro který v češtině neexistuje vhodný ekvivalent)

Premiéra: 13. 3. 1999

Stopáž: 22 minut

Scénář: Barry Hawkins

Hudba: Jim Latham

Režie: Chris Berkeley


Děj

H.E.A.T se dozvídá z televizní reportáže o zmizení několika výzkumníků ropné společnosti Commoil působících v Antarktidě. Audrey Nickovi po telefonu nadšeně sděluje, že se zúčastní pátrací expedice s pohledným předtsavitelem společnosti Chadem Gordonem, aby natočila reportáž, což Nick vidí jako potenciální hrozbu pro jejich vztah. Proto se k nevelké radosti Audrey a Gordona s celým týmem přidává k jejich expedici.


"Tak, pane Gordone, nyní mi povězte něco o vaší matce."

Na místě skupina nachází zbytky tábora a vzápětí jsou napadeni záhadnými tvory, kteří si hloubí chodby pod sněhem. Randyho napadne malý chlupatý tvor, který vyskakuje z nory. Podle Elsie se jedná o krtky příbuzné druhu Scalopus hyperboreus vyhrabávající ve sněhu chodby pomocí tepla koncentrovaného v čelní části hlavy. Nick se domnívá, že tito krtci napadli předchozí skupinu, protože už zřejmě vyčerpali veškeré zdroje potravy. Než se se však mohou vrátit k odchycenému jedinci, zjišťují, že utekl. Elsie požaduje, aby se vrátili k letadlu pro tekutý dusík, aby mohli uchovat dalšího krtka pro studium, jakmile jej odchytí.


Randy si našel nového kamaráda

Při cestě zpět k táboru jsou Nick a Monique napadeni plně vzrostlými zmutovanými krtky. Zpod ledu vyráží Godzilla, kterého vmžiku obklopí a strhávají pod vodu. H.E.A.T požaduje, aby Gordon kontaktoval majora Hickse, avšak podle Gordona je vysílačka poškozená a není možné ji opravit. Mendel sestavuje zbraně s nádržemi na tekutý dusík k zneškodnění mutací. Daří se jim vylákat jednoho krtka pomocí N.I.G.E.L.a obvěšeného termosáčky, tvor ale nešťastnou náhodou strhává kus ledovce i s robotem. Monique, kterou Nick posílá do stanu najít další termosáčky nachází sabotovanou vysílačku. Gordon pak pod nátlakem přiznává, že chtěl zabránit tomu, aby se rozneslo, že je tato oblast nebezpečná, jelikož Commoil ztrácel svá naleziště ropy na Středním východě, což mohlo ohrozit chod společnosti. Gordon byl pověřen vedením společnosti, aby zajistil hladký průběh operace. Během té doby vylézají na povrch další krtci, někteří jsou zneškodněni H.E.A.T.em, zbytek doráží Godzilla. Členové předchozí skupiny jsou nalezeni ve sněhu silně podchlazení, ale naživu. Audrey je nakonec ráda, že se jí Nick pokoušel chránit, ačkoliv jí několikrát překazil reportáž.


Doslova horké hlavy


Kam dál?

< | Rajský pták | Rozcestník filmů a epizod | Příšera z jezera | >


Pumpovací samopal na sedativa

26. prosince 2015 v 13:54 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: (neuveden)

Typ: zbraň

Délka: 90 centimetrů

Váha: 3 kilogramy


Charakteristika

Tyto zbraně v sobě spojují vlastnosti samopalu a brokovnice. Náboje jsou uloženy v bubnovém zásobníku, v přední části se nachází pumpovací předpažbí. Kadencí předčí všechny ostatní zabraně arzenálu H.E.A.T.u.


Dr. Nick Tatopoulos a ornitolog Lawrence Cohen vybavení zbraněmi při hledání Quetzalcoatla

Útočná puška

26. prosince 2015 v 13:11 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: (neuveden)

Typ: zbraň

Délka: 90 centimetrů

Váha: 3 kilogramy


Charakteristika

Další zbraň z arzenálu H.E.A.T.u pro boj s mutacemi. Kadence je sice pomalejší, oproti pušce na sedativa, má však mnohem větší průraznost nábojů. Je také vybavena puškohledem, skládací pažbou a ramenním popruhem.


Agentka Monique DuPre se chystá vystřelit z útočné pušky na Quetzalcoatla


Členové týmu H.E.A.T. střílí po uprchlé obří zmutované mořské sasance zvané MedusaMajor Hicks, dr. Tatopoulos a agentka DuPre útočí na obří zmutovanou houbu Armillarii

Přání k Vánocům a vyhlášení výsledků kvízu

23. prosince 2015 v 19:59 | Alfaraptor |  Novinky a oznámení
Ačkoliv to za okny vypadá jako na jaře, už zítra tady máme Vánoce. Tímto Vám bych Vám tedy rád popřál příjemné prožití svátků, spoustu pohody, dárečků a štěstí, zdraví, lásky a úspěchů v nadcházejícím roce 2016, jak na vašich blozích, tak i v osobním životě a všude možně, kde to jen budete potřebovat.

Chtěl bych také poděkovat všem, kteří přispívali svými komentáři pod mé články. Rekordmanem se tady stal Magicmax, který má také částečnou zásluhu na designu blogu a je rovněž autorem loga a ikonky blogu.

Dále vítám v našich řadách mého velice dobrého kamaráda a začínajícího blogera JPRexe, který si založil blog věnovaný světu Jurského parku, v němž čtenářům představí informace o znovuoživených dinosaurech, osobnostech, organizacích, technice a ostatních zajímavostech. Jeho blog můžete navštívit na adrese http://jurassic-islands.blog.cz/.

Zítřek je den, kdy i ta nejstrašlivější monstra odkládají stranou své sváry a společně slaví svátky pohody, klidu a míru. Představu toho, jak by to mohlo vypadat, si můžete udělat podle tohoto obrázku, jehož autorem je JPRex.


Tyto Vánoce budou zážitek vskutku monstrózních rozměrů!

A na závěr tady máme i takovou menší nadílku - výsledky kvízu TriStar Godzilla. Celkem se přihlásili tři soutěžící - JPRex, Kryptoraptor a Magicmax. Plného počtu bodů dosáhli sice jen první dva soutěžící, to však neznamená, že by měl někdo odejít s prázdnou. Pro všechny zúčastněné mám přichystané diplomy s obrázky podle jejich přání. Dříve, než však dojde k jejich předání, si řekneme správné odpovědi na soutěžní otázky:


1) Jakým tvorem byl Godzilla předtím, než jej zasáhla radiace?

Godzilla byl původně ještěr, konkrétně leguán, avšak není jisté, zda mořský nebo zelený.


2) Kdo je vynálezcem robota N.I.G.E.L.a?

Vynálezcem nešťastného robota, kterému se v téměř každé epizodě seriálu stane nějaká nehoda, je Dr. Mendel Craven.


3) Co znamená v překladu El Gusano Gigante?

Tento výraz pochází ze španělštiny a v překladu znamená obří červ.


4) Jakou barvu má atomový dech Godzilly "Juniora"?

Mocný plamen Ještěřího krále má zelenou barvu.


5) Které mutace pocházejí z Obasti 51?

Mezi mutace z Oblasti 51 patří Obří pásovec, Obří moloch, Pouštní ještěr a Pouštní krysa.


6) Čím se živí Godzilla?

Godzilla je specializovaný masožravec, přesněji řečeno piscivor, což znamená, že se živí rybami.


7) Jak se nazývá výzkumné plavidlo používané týmem H.E.A.T.?

Loď, která sice není nejnovější, avšak stále nepatří do starého železa, nese název Heat Seeker.


8) Které mutace hlídaly ztroskotanou mimozemskou loď?

Mimozemskou loď překřtěnou na Leviathan hlídaly mutace zvané Reptiliáni a Cryptoclidové.


9) Jak se nazývá mutace živící se obřími krakaticemi?

Hlubinné monstrum živící se hlavonožci nese název Crustaceous Rex nebo také zkráceně C-Rex.


10) Přibližně kolik vajec nakladl Godzilla v Madison Square Garden?

Snůška prvního Godzilly čítala přibližně 200 vajec.


Toto byly správné odpovědi a nyní už s samotnému předávání diplomů:

JPRex

JPRex si na diplom přál něco charakteristického z Jurského parku, proto jsem mu vybral filmového Tyrannosaura, kterému většina fanoušků důvěrně říká Rexie.


Kryptoraptor

Kryptoraptor chtěl na diplom obrázek japonského filmového monstra Varana, který se poprvé objevil ve svém vlastním filmu Obří monstrum Varan z roku 1958.


Magicmax

Poslední soutěžící si vybral na diplom obřího červa El Gusana Gigante z animovaného seriálu Godzilla: The Series.Tolik k vyhlášení výsledků soutěže. Děkuji moc všem zúčastněným a pevně doufám, že se zde budeme i nadále setkávat u dalších článků a soutěží.

- Alfaraptor


Quetzalcoatl

20. prosince 2015 v 20:40 | Alfaraptor |  TriStar
Původní jméno: Quetzalcoatl

Typ: dinosaurus

Potrava: maso

Výška: 50 metrů (dospělý jedinec), 1,7 metru (mládě)

Délka: 45 metrů (dospělý jedinec), 2 metry (mládě)

Rozpětí křídel: 100 metrů (dospělý jedinec), 1,5 metru (mládě)

Hmotnost: 500 tun (dospělý jedinec), 80 kilogramů (mládě)


Charakteristika

Jméno tohoto monstra je odvozeno od aztéckého božstva Quetzalcoatla, který byl často zpodobňován jako opeřený had. V seriálu Quetzalcoatla pro snazší výslovnost často označují jako "Q" (výslovnost [kjú]).


Její výsost, Opeřená smrt

Zobákovitá tlama ukrývá v horní čelisti tři páry zubů, v dolní čelisti o jeden méně. Přední pár zubů v dolní čelisti z tlamy vyčnívá i po jejím zavření. Nozdry jsou usazeny u samotného kořene zobáku. Nápadné oči umístěné po stranách hlavy mají 360 stupňový rozhled. Za očima vyrůstají dva dlouhé štěty. Vrchol hlavy pokrývá chochol z peří podobných šupin pokrytých křemičitanovou vrsvou podobnou azbestu chránící tvora před žárem větším než 1100°C, což přibližně odpovídá teplotě lávy. Stejný pokryv těla se nachází i na na předních tříprstých končetinách, kde tvoří letovou plochu křídla a lemuje také ocas. Dolní končetiny jsou pětiprsté a stejně jako horní opatřené drápy.


Samice s mláďaty

Jedinec, se kterým se setkává tým lovců monster H.E.A.T., je samice. Krátce po svém vysvobození ze spoky útočí na několik nedalekých vesnic, z jejichž sutin si u kráteru sopky staví hnízdo, do něhož klade tři vejce. Mláďata ihned po vyklubání aktivně vyhledávají živou potravu. V zobáku na spodní čelisti mají pouze přední pár zubů. Jsou zcela holá, až na základy šupin na hlavě, předních končetinách a ocase a dokáží se pohybovat po dvou i všech čtyřech. Jejich pohlaví není známo. Zda Quetzalcoatl potřebuje k rozmnožování partnera opačného pohlaví nebo se rozmnožuje partenogeneticky není známo.


Místo "posledního odpočinku" Quetzalcoatla

V dávných dobách je Quetzalcoatl uvězněn v sopce na mexickém poloostrově Yucatán, u níž Aztékové později vystavěli chrám. V něm ukrytý mechanismus měl zabraňovat tvorovi v opětovném úniku. Jak se to stalo a kým byl uvězněn však není známo. Později je Q znovu neúmyslně vysvobozen ornitologem Lawrencem Cohenem. Dalo by se spekulovat, zda Quetzalcoatl není dalším přeživších z výtvorů Mimozemšťanů z Leviathanu, avšak k tomuto tvrzení neexistuje dostatek důkazů.


Ukázka Quetzalcoatlových schopností

Vedle již výše zmíněných šupin odolných vůči žáru má Quetzalcoatl také zpevněnou kůži, jíž neproniknou cizí tělesa, jako například šipky s narkotiky. Vládné rovněž schopností chrlit oheň, ať už ve formě souvislého plamene nebo kulovitých projektilů. U čerstvě vylíhlých mláďat tyto schopnosti ještě zřejmě nejsou plně vyvinuty, jelikož byla chráněna matkou před žárem atomového dechu Godzilly. Pravděpodobně, narozdíl od své matky, nepřežila ani opětovné uvěznění v sopce.


Tvorové mající souvislost s fiktivním monstrem

Reálným představitelem Quetzalcoatla by mohl být jurský opeřený dinosaurus rodu Archaeopteryx, který však dosahoval velikosti pouhé vrány. Ze současných tvorů se mu nejvíce podobá amazonský pták Hoacin chocholatý (Ophisthocomus hoazin), jehož mláďata mají na křídlech malé drápky, jimiž si vypomáhají při šplhání v korunách stromů. Sice odlišní vzhledem, avšak podobní jménem je kostarický pták Kvesal chocholatý (Pharomachrus mocinno), v angličtině psaný jako Resplendent Quetzal (v doslovném překladu Kvesal oslnivý nebo nádherný) a pterosaurus rodu Quetzalcoatlus s rozpětím křídel okolo 10 metrů.


Návrhy designu Rodana

Quetzalcoatlův vzhled je inspirován nepoužitým návrhem pro Rodana z roku 1956 vychazejícím z rekonstrukce Archaeopteryxe. Oficiálně je však Rodan považován za pterosaura patřícího do příbuzenstva rodu Pteranodon.

Kvíz - TriStar Godzilla

17. prosince 2015 v 11:57 | Alfaraptor |  Soutěže
Jak jsem slíbil, tady je kvíz, který jsem vytvořil ku příležitosti prvního výročí založení blogu. Je tematicky zaměřený na film z roku 1998 a navazující seriál. Zúčastnit se může každý z Vás. Výsledky budou zveřejněny před Vánoci. Skládá se z deseti otázek po pěti bodech. Nezapomeňte připsat, jaký obrázek byste chtěli na diplom.1) Jakým tvorem byl Godzilla předtím, než jej zasáhla radiace?

2) Kdo je vynálezcem robota N.I.G.E.L.a?

3) Co znamená v překladu El Gusano Gigante?

4) Jakou barvu má atomový dech Godzilly "Juniora"?

5) Které mutace pocházejí z Obasti 51?

6) Čím se živí Godzilla?

7) Jak se nazývá výzkumné plavidlo používané týmem H.E.A.T.?

8) Které mutace hlídaly ztroskotanou mimozemskou loď?

9) Jak se nazývá mutace živící se obřími krakaticemi?

10) Přibližně kolik vajec nakladl Godzilla v Madison Square Garden?

Monster Island slaví první narozeniny!

17. prosince 2015 v 11:19 | Alfaraptor |  Novinky a oznámení
Přesně před rokem jsem založil tento blog s cílem představit Vám svět filmových monster, kdo by čekal, že to tak rychle uteče. Když už jsme u těch čísel, tady je menší statistika blogu:

Celkový počet článků: 60

Nejaktivnější měsíc: říjen 2015 (19 článků)

Nejaktivnější rubrika: sekce Tristar - Mutace a monstra (16 článků)

Nejsou to sice žádná velká čísla, blog se však teprve rozjíždí. Každopádně bych chtěl poděkovat všem, kdo můj blog pravidelně navštěvují, ale i těm, kteří sem zavítali jen náhodou. Můžete si být jisti, že zde do příštího roku naleznete další nové články o rozmanitých monstrech, které kdy lidská představivost zrodila.


Měl jsem pro Vás nachystaný narozeninový dort, ale než jsem ho stihl nakrájet, pustili se do něj Godzillové

Při této slavnostní příležitosti si Vás ještě dovoluji pozvat na malý kvíz, která bude ještě dnes na blogu zveřejněn.


- Alfaraptor


Seriál Godzilla - Rajský pták

13. prosince 2015 v 21:53 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Bird of Paradise

Premiéra: 5. 12. 1998

Stopáž: 22 minut

Scénář: Neil Ruttenberg

Hudba: Jim Latham

Režie: Alan Caldwell


Děj

Na mexickém poloostrově Yucatán ornitolog Lawrence Cohen nedopatřením vypouští ze spící sopky létající monstrum, o němž se domnívá, že je bájný Quetzalcoatl. Než o tom stačí uvědomit H.E.A.T., monstrum už stíhá zničit několik místních vesnic.


Pro probuzení běsnícího monstra stiskněte toto tlačítko

Zdejší obyvatelé odmítají odpovídat na otázky H.E.A.T.u. Později vychází najevo, že Cohen byl Elsiin snoubenec, který však dával víc přednost své práci. Přivádí je k pyramidě, o které místní tvrdí, že je místem posledního odpočinku Quetzalcoatla, kde monstrum probudil. To na ně nedlouho poté útočí. Monique jej zahání výbuchem sirovodíku, který všude kolem pyramidy vyvěrá.


Tady někomu doslova hoří koudel u zadku

Z nalezeného pokryvu těla Quetzalcoatla tým zjišťuje, že to, co vypadalo jako pero, je ve skutečnosti křemičitá šupina odolná vůčí extrémnímu žáru. Nick a ostatní se opět vydávají do džungle s uspávacími zbraněmi tvora odchytit. Létavec na sebe nenechává dlouho čekat, avšak šipky nemají šanci proniknout odolnými šupinami. Tým se proto uchyluje ke krajnímu řešení zničit Quetzalcoatla náloží naplněnou neurotoxinem místního štíra.


"Bude z něj skvělý přívěšek do auta."

Tvor napadá další vesnici. Nickovi se jej ale nedaří zasáhnout šipkou s jedem. Při útoku tvor unáší spolu se sutinami také Elsie. Cohen se domnívá, že Quetzalcoatlus unáší materiál z vesnic a napadá lidi, protože má mláďata. Zbytek týmu vyráží k sopce Elsie zachránit.


Buď je to hodně velký čáp nebo hodně malé dítě

Elsie se probouzí v hnízdě, kde se právě líhnou tři malí Quetzalcoatlové a vidí v ní svoji první kořist. Nick a ostatní, kteří to sledují z okraje útesu pomocí N.I.G.E.L.a přivolávajíí Godzillu, aby od Elsie odlákal pozornost. Jsou však zpozorováni dospělou samicí, která ničí N.I.G.E.L.a a útočí na tým. Godzilla přibíhá v poslední chvíli a bojuje s ní. Cohen se stává hrdinou dne a přichází Elsie na pomoc. Godzilla samici Quetzalcoatla i její mláďata uzavírá v kráteru sopky. Nakonec to vypadá, že by se k sobě Elsie a Cohen znovu vrací, Cohen však opět dává přednost práci.


"Promiňte, paní, vůbec jsem neměl žádné narážky na váš účes..."


Kam dál?

< | Úl | Rozcestník filmů a epizod | Mrazení v zádech | >