Polární krtek

27. prosince 2015 v 20:11 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Ice Borer (tvor hloubící nory v ledu)

Druh: radiací zasažený fiktivní druh krtka Scalopus hyperboreus

Potrava: maso

Výška: 6 metrů (dospělý jedinec), 20 centimetrů (mládě)

Délka: 8 metrů (dospělý jedinec), 40 centimetrů (mládě)

Hmotnost: 10 tun (dospělý jedinec), 5 kilogramů (mládě)


Charakteristika

Tato obrovitá podzemní zvířata žijí pod povrchem ledovců na antarktickém kontinentu.


"Říkal tady někdo jídlo?"

Přední část tvoří z velké části nápadná lysina zasahující až k nozdrám. Pomocí ní zvíře dokáže hloubit chodby v pevném antarktickém ledu. Po stranách tlamy vyrůstají krátké mohutné kly se třemi výstupky. Za nimi vyrůstají tři tenké ostny. V tlamě se nacházejí dva páry zubů v horní čelisti a jeden pár v dolní. Přední končetiny jsou delší než zadní. Prostřední prst je zbytnělý a mnohem větší než zbylé dva po stranách. Je opatřen drápem uzpůsobeným k hrabání. Krátké zadní končetiny jsou rovněž tříprsté a opatřené drápy, nedosahují však takové velikosti. Na zádech se nachází ostrůvek dlouhé huňaté srsti a z každé strany trojice ostnů. Páteř je ukončena krátkým ocáskem.


Krtci obkličují svoji kořist

Krtci pronikají ledem pomocí vlastního tělesného tepla. Stejně jako všichni savci ale potřebují velké množství potravy, což je daň za udržení stálé teploty. Při lovu dokáží spolupracovat a koordinovat tak své útoky. Ačkoliv dokáží přečkat antarktické mrazy, teplota tekutého dusíku (-210 až -196°C) je pro ně nebezpečná.


Obrázek z aprílového článku

Inspirace pro tyto mutace pravděpodobně pochází z aprílového článku amerického vědeckého magazínu Discovery z roku 1995, který popisoval objevení lysého, kryse podobného živočicha s velkou zduřeninou na hlavě, v níž se prý koncentruje teplo potřebné pro norování, nalezeného v Antarktidě. Obrázek k článku ve skutečnosti zobrazoval fotomontáž afrického hlodavce Rypoše lysého (Heterocephalus glaber) s trilobitem na hlavě.


Maumt zamrzlý v ledu

Polární krtci mají také mnoho společných rysů s legendami o podzemních býcích ze Sibiře. Místní obyvatelé věřili, že zmrzlá těla mamutů napůl zahrabaná v permafrostu (trvale zmrzlé půdě) patřila obrovským podzemním tvorům hloubícím svými kly nebo rohy podzemní chodby. Samotné slovo mamut pocházející z estonštiny v překladu znamená "podzemní krtek".
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se vám Polární krtek?

Ano 0% (0)
Ne 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama