Quetzalcoatl

20. prosince 2015 v 20:40 | Alfaraptor |  TriStar
Původní jméno: Quetzalcoatl

Typ: dinosaurus

Potrava: maso

Výška: 50 metrů (dospělý jedinec), 1,7 metru (mládě)

Délka: 45 metrů (dospělý jedinec), 2 metry (mládě)

Rozpětí křídel: 100 metrů (dospělý jedinec), 1,5 metru (mládě)

Hmotnost: 500 tun (dospělý jedinec), 80 kilogramů (mládě)


Charakteristika

Jméno tohoto monstra je odvozeno od aztéckého božstva Quetzalcoatla, který byl často zpodobňován jako opeřený had. V seriálu Quetzalcoatla pro snazší výslovnost často označují jako "Q" (výslovnost [kjú]).


Její výsost, Opeřená smrt

Zobákovitá tlama ukrývá v horní čelisti tři páry zubů, v dolní čelisti o jeden méně. Přední pár zubů v dolní čelisti z tlamy vyčnívá i po jejím zavření. Nozdry jsou usazeny u samotného kořene zobáku. Nápadné oči umístěné po stranách hlavy mají 360 stupňový rozhled. Za očima vyrůstají dva dlouhé štěty. Vrchol hlavy pokrývá chochol z peří podobných šupin pokrytých křemičitanovou vrsvou podobnou azbestu chránící tvora před žárem větším než 1100°C, což přibližně odpovídá teplotě lávy. Stejný pokryv těla se nachází i na na předních tříprstých končetinách, kde tvoří letovou plochu křídla a lemuje také ocas. Dolní končetiny jsou pětiprsté a stejně jako horní opatřené drápy.


Samice s mláďaty

Jedinec, se kterým se setkává tým lovců monster H.E.A.T., je samice. Krátce po svém vysvobození ze spoky útočí na několik nedalekých vesnic, z jejichž sutin si u kráteru sopky staví hnízdo, do něhož klade tři vejce. Mláďata ihned po vyklubání aktivně vyhledávají živou potravu. V zobáku na spodní čelisti mají pouze přední pár zubů. Jsou zcela holá, až na základy šupin na hlavě, předních končetinách a ocase a dokáží se pohybovat po dvou i všech čtyřech. Jejich pohlaví není známo. Zda Quetzalcoatl potřebuje k rozmnožování partnera opačného pohlaví nebo se rozmnožuje partenogeneticky není známo.


Místo "posledního odpočinku" Quetzalcoatla

V dávných dobách je Quetzalcoatl uvězněn v sopce na mexickém poloostrově Yucatán, u níž Aztékové později vystavěli chrám. V něm ukrytý mechanismus měl zabraňovat tvorovi v opětovném úniku. Jak se to stalo a kým byl uvězněn však není známo. Později je Q znovu neúmyslně vysvobozen ornitologem Lawrencem Cohenem. Dalo by se spekulovat, zda Quetzalcoatl není dalším přeživších z výtvorů Mimozemšťanů z Leviathanu, avšak k tomuto tvrzení neexistuje dostatek důkazů.


Ukázka Quetzalcoatlových schopností

Vedle již výše zmíněných šupin odolných vůči žáru má Quetzalcoatl také zpevněnou kůži, jíž neproniknou cizí tělesa, jako například šipky s narkotiky. Vládné rovněž schopností chrlit oheň, ať už ve formě souvislého plamene nebo kulovitých projektilů. U čerstvě vylíhlých mláďat tyto schopnosti ještě zřejmě nejsou plně vyvinuty, jelikož byla chráněna matkou před žárem atomového dechu Godzilly. Pravděpodobně, narozdíl od své matky, nepřežila ani opětovné uvěznění v sopce.


Tvorové mající souvislost s fiktivním monstrem

Reálným představitelem Quetzalcoatla by mohl být jurský opeřený dinosaurus rodu Archaeopteryx, který však dosahoval velikosti pouhé vrány. Ze současných tvorů se mu nejvíce podobá amazonský pták Hoacin chocholatý (Ophisthocomus hoazin), jehož mláďata mají na křídlech malé drápky, jimiž si vypomáhají při šplhání v korunách stromů. Sice odlišní vzhledem, avšak podobní jménem je kostarický pták Kvesal chocholatý (Pharomachrus mocinno), v angličtině psaný jako Resplendent Quetzal (v doslovném překladu Kvesal oslnivý nebo nádherný) a pterosaurus rodu Quetzalcoatlus s rozpětím křídel okolo 10 metrů.


Návrhy designu Rodana

Quetzalcoatlův vzhled je inspirován nepoužitým návrhem pro Rodana z roku 1956 vychazejícím z rekonstrukce Archaeopteryxe. Oficiálně je však Rodan považován za pterosaura patřícího do příbuzenstva rodu Pteranodon.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se vám Quetzalcoatl?

Ano 0% (0)
Ne 0% (0)

Komentáře

1 kryptoraptor kryptoraptor | Web | 23. prosince 2015 v 10:52 | Reagovat

Děkuji za upozornění.
Na diplom bych chtěl Varana (filmové monstrum, ne reálného plaza. Asi by ti to bylo jasné i bez tohoto upřesnění, ale nehodlám riskovat)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama