Únor 2016


TOHO Co. Ltd. - základní informace

24. února 2016 v 18:04 | Alfaraptor |  Godzilla a ostatní TOHO monstra

Logo studia

Filmové a televizní studio TOHO (v překladu chod/chůze) bylo založeno roku 1932 v japonském Tokiu. Zřejmě nejznámější výtvor studia je obří monstrum Godzilla, které se poprvé objevilo ve stejnojmenném filmu z roku 1954. Do dnešní doby studio natočilo celkem 28 filmů s Godzillou a 2 seriály a poskytlo práva do Spojených států amerických k natočení 2 seriálů (1978, 1998 - 1999) a 2 filmů (1998, 2014). 29. japonský film je ohlášen na červenec 2016 a pokračování amerického filmu z roku 2014 na roky 2018 a 2020. Kromě Godzilly v tomto studiu vznikla velká řada monster, některá přímo jako protivníci nebo spojenci Godzilly, jiná nejdřív vystupovala v samostatných filmech. Mezi ta nejznámější a nejoblíbenější se řadí radiací ozářený dinosaurus Anguirus, obří pterosaurus Rodan a obří můra Mothra.

NECA vs. S.H. MonsterArts - válka monster

21. února 2016 v 12:20 | Alfaraptor |  Novinky a oznámení

Minulou sobotu na veletrhu Toy Fair představila americká společnost NECA téměř konečnou verzi voskového prototypu nové figurky Godzilly. Konkrétně se jedná o design podle filmu Godzilla, Mothra a King Ghidorah: Útok všech monster z roku 2001. Figurka bude opět přibližně 15 centimetrů vysoká a 30 centimetrů dlouhá s velkým množstvím nastavitelných částí. Datum vydání ještě nebylo stanoveno.


Prototyp GMK Godzilly od NECA
Zdroj: http://news.toyark.com

Vydání figurky podle stejného designu bylo už však o něco dříve ohlášeno u série S.H. MonsterArts od Tamashii Nations patřící pod japonskou hračkářskou a modelářskou společnost Bandai a stanoveno na červenec 2016.


GMK Godzilla od S.H. MonsterArts
Zdroj: http://news.toyark.com

Na srpen 2016 bylo tedy pro sérii S.H. MonsterArts ohlášeno vydání figurky Godzilly podle designu z původního filmu z roku 1954, kterou NECA vydala v září 2015 a která patří mezi jejich nejpovedenější a nejžádanější figurku.


Srovnání figurek - vpravo Godzilla 1954 od NECA, vlevo od S.H. MonsterArts
Zdroj: http://news.toyark.com a archiv autora

Ačkoliv jsou figurky S.H. MonsterArts velmi detailně zpracované, dobře nastavitelné a dodávané s přísušenstvím, jako je například stojánek s atomovým dechem, série NECA je cenově dostupnější a vizuálně více podobná filmovým předlohám. Na rozdíl od S.H. MonsterArts má zatím NECA licenci pouze na Godzillu, avšak ne na ostatní monstra, což by se však mohlo změnit po premiéře fimu Godzilla 2 od studia Legendary.

Rozcestník japonských filmových a animačních studií

15. února 2016 v 11:15 | Alfaraptor |  Japonsko

Filmová studia:


Daiei Film/Kadokawa Pictures

Tsuburaya Productions

Toei

Animační studia:


Studio Pierrot

Wit StudioObří netopýr (mutace)

13. února 2016 v 16:11 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Giant Bat

Druh: zmutovaný zástupce listonosých netopýrů (čeleď Phyllostomidae)

Potrava: maso

Výška: 25 metrů

Váha: 15 tun

Rozpětí křídel: 50 metrů

Status: naživu (1999)


Charakteristika

Obří netopýr je ohromná savčí mutace schopná letu.


Přemnožení holubi budou to poslední, s čím se bude muset Paříž vypořádat

Netopýr je aktivní za šera a jeho zrak je málo vyvinutý, orientuje se pomocí echolokace. Vydává vysokofrekvenční zvuk, který se odráží od překážek a je zpět zachycován jeho specializovanýma ušima a nosem. Z času od vyslání zvukové vlny po její opětovné zachycení se dá určit vzdálenost překážky, popřípadě kořisti. Zvuková vlna však může také sloužit jako zbraň s ničivými účinky. Netopýrův "radar" lze zmást umělými přístroji. Ve vzduchu se pohybuje pomocí předních končetin přeměněných v křídla. Ta jsou tvořena tenkou koženou blánou nataženou mezi jednotlivými třemi prsty a tělem. Netopýr s nimi dokáže létat na velmi dlouhé vzdálenosti a tlaková vlna vznikající jejich mácháním je rovněž zničující. Vyčnívající čtvrtý prst, palec, slouží ke šplhání. Ačkoliv netopýři běžně nejsou schopni chůze po pevném podkladu, což je způsobeno ztenčenými stehenními kostmi, dolní končetiny tohoto exempláře vykazují podobnou stavbu jako ptačí končetiny a to mu umožňuje vzpřímený postoj.


První setkání s Godzillou

Poprvé je mutace spatřena v africké Nigérii, ve městě Kano, kde ničí chatrč pastevců a svou přítomností plaší dobytek. Později se přesouvá do Lagosu, kde jako kořist odnáší pár volů zapřažených k povozu s melouny a usazuje se u řeky Ogun. Zde je vypátrán Dr. Nickem Tatopoulosem ve spolupráci s příslušníky nigerijské armády a bojuje s Godzillou, brzy je však odvolán Mimozemšťany z Leviathanu, kteří mají pod svojí nadvládou i další mutace. Směr netopýrovy trasy sledují členové týmu H.E.A.T., Randy Hernandez a Monique Dupre v lodi Heat Seeker. Netopýr se krátce střetává s Cryptoclidem, kvůli chybnému signalu, kterým se Randy pokusil zmást letounův sonar. Mimozemšťané nařizují oběma mutacím, aby přestaly bojovat a vydaly se na jejich ostrovní základnu s názvem Stanoviště omega. Odtud je netopýr spolu s King Cobrou poslán do hlavního města Francie, Paříže, kde mu padají za oběť dva nejslavnější monumenty města: Eifelova věž a Vítězný oblouk. Poté, co se H.E.A.T.u daří přerušit vysílání Tachyonového signálu ovládajícího monstra, se netopýr vrací na Stanoviště Omega, kde bojuje s Kybergodzillou, je ale poražen vlastní zvukovou vlnou odraženou od hrudního talíře kyborga.


Netopýr je zasažen vlastní vlnou

Po skončení mimozemské invaze zůstal netopýr spolu s King Cobrou a C-Rexem na Stanovišti omega přebudovaném na výzkumné zařízení Ostrov monster. Aby se předešlo dalším škodám, byl netopýrovi nasazen elektronický obojek znemožňující mu vydávat ničivé zvukové vlny. Během záškodnické akce teroristické organizace S.C.A.L.E. byly všechny mutace vypuštěny a bojovaly mezi sebou a s obřím komárem Skeeterou. Po zásahu americké armády a H.E.A.T.u byly mutace navráceny zpět do svých výběhů.


Bitva začíná

Mezi listonosými netopýry (čeleď Phyllostomidae) existují druhy, které se živí krví. Tito netopýři patří do podčeledi upírů (Desmodontidae). Většina z nich se živí krví ptáků, avšak Upír obecný (Desmodus rotundus), zvaný též Upír rudý nebo Upír velký se živí výhradně krví savců, zejména dobytka.


Upír obecný (Desmodus rotundus)
Zdroj: http://chovzvirat.cz

Seriál Godzilla - Války monster, část třetí

7. února 2016 v 20:39 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Monster Wars, part 3

Premiéra: 27. 2. 1999

Stopáž: 22 minut

Scénář: Michael Reaves

Hudba: Jim Latham

Režie: Alan Caldwell


Děj

Mutace působí chaos v hlavních městech a H.E.A.T. na Stanovišti Omega je transportován do vazby. Během převozu se týmu daří přemoci stráže a Mendel pak pomocí mimozemské ovládací konzole ruší příjem Tachyonového signálu ovládajícího mutace. Během toho se je snaží zastavit Elsie, ale Monique jí pomocí hypnózy pomáhá odolat mimozemské nadvládě. Tým ještě sabotuje pohotovostní vysílač signálu. Invazní flotila naneštěstí stačí dorazit k Zemi, avšak mutace se proti ní obracejí. Včelí královna a El Gusano Gigante jí padají za oběť. Obří netopýr se vrací na Stanoviště Omega a pouští se do ničení nepřátelských letounů. Proti němu se staví Kybergodzilla, který je stále pod kontrolou mimozemšťanů a odražením netopýrových ultrazvukových vln pomocí hrudního talíře jej vyřazuje z boje.


Tuhle hru mohou hrát dva

Poté se obrací proti H.E.A.T.u, ale to už se na scéně objevuje Godzilla. H.E.A.T. netuší, zda Godzilla zůstal věrný svému skutečnému rodiči nebo Nickovi, ale dávka atomového dechu ničící mimozemskou loď dělá v celé věci jasno. Lodě však opětují palbu a posílají Godzillu k zemi. Nick jej opět probírá k životu dýmem z pochodně. Invazní letouny znemožňují Godzillovi další boj, proto tým nasedá jednoho havarovaného a jeden po druhém postupně ničí. Dochází také ke zničení vysílače ovládajícího vojáky, takže jsou major Hicks a jeho muži opět volní.


Čtyři na jednoho? To není fér!

Godzilla vrací úder svému rodiči a trvale ho tak vyřazuje z provozu. Kolektivní mysl mimozemšťanů velí k ústupu a celá flotila se stahuje ze Země a zanechává doktory Sopplera a Hoffmana v napůl znetvořeném stavu. Major Hicks plánuje Stanoviště Omega přebudovat na zařízení ke studiu přeživších mutací a nabízí zde Nickovi a Elsie místo. Oba zdvořile odmítají, ale Nick opět přijímá Elsie do týmu.


On už se nevrátí


Kam dál?

< | Války monster, část 2. | Rozcestník filmů a epizod | Ranní mrazík | >


Seriál Godzilla - Války monster, část druhá

7. února 2016 v 13:32 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Monster Wars, part 2

Premiéra: 20. 2. 1999

Stopáž: 22 minut

Scénář: Steven Melching

Hudba: Jim Latham

Režie: Sami Liu


Děj

Randy a Monique sledují obřího netopýra, který na ně na moři útočí. Randy se pokouší zmást netopýrův sonar, aby mu ztížil orientaci. K lodi míří další objekt, který Randy považuje za Godzillu. Je to ale Cryptoclidus. Randymu se daří pomocí lodního sonaru přimět netopýra, aby vodního plaza napadl. Obě mutace však po krátké chvíli přestávají a vydávají se pryč stejným směrem. Oba členové H.E.A.T.u dále sledují jejich pohyb.


Křídla proti ploutvím

Nick a Mendel jsou svědky podezřelé aktivity v hangáru základny, kde byly dříve studovány ostatky prvního Godzilly. Nick má teorii, že mimozemšťané před výbuchem nahráli svoji mysl do těl doktorů Sopplera a Hoffmana a s pomocí majora Hickse a Elsie obnovují svoji technologii a posílají ji na Stanoviště Omega. Poadří se jim vplížit do hangáru, kde spatřují oživení prvního Godzilly, nyní jako kybroga zvaného Kybergodzilla. Nicks se pokouší odvést Elsie, ta je však stále pod vlivem kolektivní mysli mimozemšťanů. Dr. Soppler proti Nickovi a Medlovi posílá kyborga a ti mu ujíždí ve vysokozdvižném vozíku. Venku před hangárem se k nim přidává Godzilla, ale když mu Nick přikazuje, aby na Kybergodzillu zaútočil, Godzilla váhá. Přesně na tento okamžik čekají mimozemšťané, kteří jej tak získávájí pod svoji kontrolu. Nick a Mendel odlákávají jejich pozornost obětováním N.I.G.E.L.a a unikají v armádním transportním člunu, sledujíc Tachyonový signál až ke Stanovišti Omega.


Takové menší rodinné setkání

Před ostrovem jsou Randy a Monique zastaveni Hicksovými muži, kteří je chtějí zadržet. Oba v tajnosti opouští Heat Seeker a na zádech Cryptoclida pronikají na ostrov. Zde vidí volně se pohybovat monstra, s nimiž se setkali v dřívejších akcích. Armáda pod nadvládou mimozemšťanů po obou z nich núspěšně pátrá. Nick a Mendel připlouvají zanedlouho poté. Všímají si, že jsou monstra ovládána tak, aby mezi sebou nebojovala. V přestrojení za pracovníky ostrova pronikají do místnosti s generátorem, aby mohli sabotovat vysílač Tachyonového signálu. Zde se setkávají s Randym a Monique, kteří si zpočátku myslí, že jsou ovládáni mimozemšťany. Všichni čtyři jsou ale zatčeni Hicksem a jeho vojáky a předvedeni před doktory Sopplera a Hoffmana, nyní oba zcela přetvořené na Leviathanské mimozemšťany. Mimozemští dobyvatelé nařizují mutacím, aby zaútočily na vybraná hlavní města států po celé planetě, aby tak usnadnili práci invazní flotile přilétající dobýt Zemi. V Paříži útočí obří netopýr a King Cobra, v Tokiu Kybergodzilla, v Londýně C-Rex, v Hongkongu Cryptoclidus, v Moskvě El Gusan Gigante a královna obřích včel a ve Washingtonu D.C. Godzilla.


Monstra se dávají do pohybu


Kam dál?

< | Války monster, část 1. | Rozcestník filmů a epizod | Války monster, část 3. | >


Seriál Godzilla - Války monster, část první

6. února 2016 v 14:47 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Monster Wars, part 1

Premiéra: 13. 2. 1999

Stopáž: 22 minut

Scénář: Robert Skir a Marty Isenberg

Hudba: Jim Latham

Režie: Chris Berkeley


Děj

H.E.A.T. nachází silný zdroj Tachyonového signálu ve vojenské základně Sandy Point v New Jersey, kam byl převelen major Hicks. K překvapení celého týmu se zde nachází vylovený vrak mimozemské lodi, se kterou se setkali už dříve. Ještě větším překvapením však je, že se celého projektu účastnili i Elsie a doktoři Soppler a Hofman. Nick je vzteky bez sebe a propuští Elsie z týmu. Ještě než je tým vyveden armádou ze základny, stačí zde Monique umístit štěnici.


Vylovený vrak Leviathanu

Nick se chce vrátit zpět a zjistit, co se na základně děje. Z africké Nigérie je hlášeno řádění obřího netopýra. Tým v jejich základně navštěvuje Dr. Soppler a všechny ujišťuje, že vyzvednutí lodě bylo podniknuto pouze v zájmu prevence zneužití její technologie. Nick požaduje, aby se stal členem výzkumného týmu, mimozemský parazit ukrytý v těle Dr. Sopplera jej však přinutí svými schopnostmi soustředit se na vypátrání netopýra. Zbytek týmu se Dr. Sopplerovi daří rozhádat - Monique je rozhodnuta zničit Godzillu, Mendel odmítá další výpravu do džungle a Randymu se nelíbí, že se Nick nepostavil proti záměru Monique. Nick a Godzilla jsou proto jediní, kdo se vypravuje do Afriky.


Setkání u řeky

Při plavbě po řece Ogun jsou Nick a jeho vojenský doprovod z řad nigerijské armády napadeni obřím netopýrem. Godzilla vzápětí přichází na pomoc. Vlna způsobená Godzillovým skokem shazuje Nicka do vody, odkud jej zachraňují Randy a Monique v Heat Seekeru. Netopýr míří k městu a Godzilla za ním. Godzilla se při pronásledování zaklesne do mostu a nemůže se vyprostit. Netopýr náhle přestává útočit a opouští oblast. Přístroje Heat Seekeru zaznamenávají silný výboj Tachyonového signálu pocházejícího z New Jersey. Nick pověřuje Randyho a Monique pátrání po netopýrovi, zatímco se s Mendelem vydává vystopovat zdroj signálu. Nick a Mendel si uvědomují, že jejich šarvátky mají spojitost s přítomností Dr. Sopplera a předpokládají, že je společně s Dr. Hoffmanem stále ovládají mimozemšťané. Pomocí kamery ze štěnice Nick a Mendel zjišťují, že loď ze základny zmizela. Mendel se pomocí miniaturní sondy uložené v N.I.G.E.L.ovi dozvídá, že veškerá leviathanská technologie byla přesunuta na jakési Stanoviště Omega. Jedná se o ostrov, na kterém mimozemšťané ovládající Hickse a jeho muže budují svoji základnu a shromažďují zde monstra, se kterými se H.E.A.T. vypořádal už dříve: konkrétně se jedná o C-Rexe, Krále obřích potkanů, El Gusana Gigante a Královnu obřích včel.


Vítejte na Stanovšti Omega!


Kam dál?

< | Brouk v hlavě | Rozcestník filmů a epizod | Války monster, část 2. | >