Březen 2016

Veselé Velikonoce!

28. března 2016 v 11:33 | Alfaraptor |  Novinky a oznámení
Veselé Velikonoce vám přeje Alfaraptor!


Časový přehled událostí pro MonsterVerse

26. března 2016 v 20:00 | Alfaraptor |  Legendary/Warner Bros.

Cca před 250 miliony let

Velké permské vymírání - dopad asteroidu snižuje hodnotu radiace v atmosféře, což nutí radiací se živící organismy stáhnout se do hlubin oceánu nebo do podzemí přímo k jejím zdrojům u zemského jádra.

Cca před 30 000 let

Neznámý umělec vytvořil nástěnnou malbu Godzilly ve francouzské Chauvetově jeskyni.

12. století

Vyobrazení Godzilly na japonských svitcích Chōjū-jinbutsu-giga.

1502

Lept (umělecká technika) od Daniela Hopfera z německého Augsburgu zobrazující Godzillu.


1880

26. ledna - datum narození generála Douglase MacArthura.

První dekáda 20. století (?)

Narození Williama Randy.

20. léta (?)

Narození podplukovníka Prestona Packarda.

30. léta (?)

Narození kapitána Jamese Conrada.

40. léta (?)

Narození kontradmirála Williama Stenze.

Narození Mason Weaver.

1943 (?)

Loď USS Lawton pařící pod Námořnictvo Spojených států amerických je napadena neznámým M.U.T.O. Z tisícičlenné posádky přežívá pouze William Randa.

1944

Během leteckého souboje havarují americký pilot Hank Marlow a japonský pilot Gunpei Ikari na Ostrově lebek.

1945

Datum narození Dr. Ishira Serizawy (?)

6. srpna, 8:15 - svržení atomové bomby na japonské město Hiroshima, probuzení Shinomury a Godzilly.

1946

Srpen - útok Shinomury na americké válečné plavidlo.

Otec dr. Serizawy nastupuje do zvláštní americko-japonské vojenské jednotky Monarch.

Získán vzorek buněčného materiálu z Shinomury poblíž Filipín.

Shinomura napadá jadernou elektrárnu v ruském Novosibirsku.

1947

Shinomura útočí na západoautralské město Busselton.

1948

První pozorování Godzilly na ostrově Moansta.

1949

Střet Godzilly a Shinomury u novozélandského města Rotorua.

50. léta (?)

Narození Josepha Brodyho.

Narození Lin San.

1950

Pozorování Godzilly u ostrova Yap.

První americká jaderná ponorka U.S.S. Nautilus se vydává hledat důkazy o existenci Godzilly v Hlubině Challenger, hledání končí neúspěchem.

1951

Narození Houstona Brookse.

1953

Leden - ze špatně zlikvidovaného buněčného vzorku Shinomury vzniká druhý jedinec, který ničí velitelství Monarchu.

1954

Březen - na ostrově Moansta spolu bojují proti Godzillovi oba Shinomurové spojení v jeden organismus. Godzilla jednoho z nich zabíjí. Později je v rámci projektu Castle Bravo na Godzillu a zbylého Shinomuru svržena vodíková bomba u atolu Bikini. Přežívá pouze Godzilla.

60. léta (?)

Narození Sandry Brody.

Umírá otec Mason Weaver, půl roku od jeho smrti Weaver odchází studovat na vysokou školu.

1964

5. dubna - datum úmrtí generála Douglase MacArthura (84 let).

70. léta (?)

Narození dr. Vivienne Graham.

1973

Organizace Monarch pořádá mapovací expedici na Ostrov lebek, kde je napadena obřím primátem Kongem. Ten později bojuje s Ďáblem z Ostrova lebek, obřím dvounohým plazem označovaným jako lebkoplaz, kterého zabíjí.

80. léta (?)

Narození Forda Brodyho.

Narození Elle Brody.

1980

Dr. Ishiro Serizawa se setkává se svým otcem, který mu odhaluje skutečnost o jeho práci pro organizaci Monarch.

1981

Datum úmrtí otce dr. Serizawy (věk neznámý), jeho syn vstupuje do Monarchu.

1995

Dochází k hádce mezi Houstonem Brooksem a jeho synem Aaronem, který chce veřejnosti odhalit existenci Konga a Ostrova lebek.

7. srpna - Aaron Brooks se v záznamu pro svůj audiodeník zmiňuje, že se se svým týmem vydává místo na naleziště fosilií M.U.T.O. nacházející se v Antarktidě na Ostrov lebek.

1999

Nález kostry Godzilly se dvěma parazitickými zárodky v dole na Filipínách, z nichž se jeden vylíhl.

Parazit vylíhlý z jednoho ze zárodků útočí na jadernou elektrárnu v japonkém městě Janjira, mezi oběťmi incidentu je i Sandra Brody (věk neznámý).

První dekáda 21. století (?)

Narození Sama Brodyho.

2012

24. června - v Jižním Tichomoří je australským námořnictvem vyloven balíček s audiodeníkem Aarona Brookse z expedice na Ostrov lebek.

9. července - muž jménem Singh předává balíček Aaronovu otci, Houstonu Brooksovi.

2014

Kukla parazita útočícího na elektrárnu v Janjiře v roce 1999 se mění na dospělce samčího pohlaví, který ze zařízení elektrárny uniká. Joseph Brody při incidentu umírá na těžká zranění (věk neznámý).

U havajského hlavního města Honolulu se vynořuje Godzilla a bojuje se samčím M.U.T.O.

Z uložiště jaderného odpadu Yucca Mountain ve státě Nevada uniká samičí M.U.T.O. vylíhlé z dříve neaktivného zárodku.

Obě M.U.T.O. jsou zabita Godzillou v San Franciscu, který poté oblast opouští.

Godzilla

26. března 2016 v 16:58 | Alfaraptor |  Komiksy/filmy (Legendary/Warner Bros.)
Původní název: Godzilla

Premiéra: 16. 5. 2014

Stopáž: 123 minut

Scénář: Mark Borenstein

Hudba: Alexandre Desplat

Režie: Gareth Edwarts


Český název: Godzilla

Premiéra: 15. 5. 2014

Překlad: Zuzana Pelíšková

Dialogy a režie: Zdeněk Gawlik


Rok výroby dabingu: 2014

Oficiální český plakát k filmu


Děj

V roce 1999 přilétají členové organizace Monarch Dr. Ishiro Serizawa a jeho asistentka Vivienne Graham do filipínského dolu prošetřit nález obří kostry. Vivienne se nejprve domnívá, že patří tvorovi, se kterým se setkal Serizawův otec, Serizawa však namítá, že jsou ostatky několik milionů let staré. Ke kostře jsou přirostlé dva zapouzdřené živočišné zárodky, jeden z nich neporušený, druhý vylíhnutý. Uniklý tvor za sebou zanechává širokou brázdu, která mizí v oceánu.


"Až to tady vytěžíme, postavíme zábavní park a tohle bude horská dráha."

Jaderná elektrárna v japonském městě Janjira zaznamenává zvýšenou seismickou aktivitu. Sandra, manželka správce elektrárny Josepha Brodyho se vydává se svým týmem zkontrolovat škody na zařízení. V elektrárně ale dochází k úniku radiace a Brody je donucen obětovat život své ženy a celého týmu uzavřením bezpečnostních dveří vedoucích k reaktoru, aby zabránil radiaci v šíření. Elektrárna se hroutí k zemi a později je celé město, kde dříve Brody se svojí ženou a synem Fordem žili, evakuováno a uzavřeno kvůli možné kontaminaci.


Mladý Ford Brody sleduje ze své třídy hroutící se elektrárnu

O patnáct let později, v roce 2014, se vrací Ford Brody, coby pyrotechnik námořnictva Spojených států z armádní mise do kalifornského San Francisca za manželkou Elle a synem Samem. Šťastné shledání s rodinou ale netrvá dlouho, protože Ford musí jet do Japonska. Jeho otec je zatčen za neoprávněné vniknutí do Janjiry, jelikož hledal vysvětlení oné katastrofické události. Po propuštění z vazby přemlouvá Forda, aby s ním ještě jednou zašel do jejich starého domu vyzvednout diskety s daty o seismické aktivitě z kritického rána. Při příjezdu do uzavřené oblasti zjišťují, že zde není žádná radiace. Jakmile získají diskety, jsou oba zadrženi vojáky a odvezeni do prostor elektrárny.


"Ale no tak, chlapi, neblbněte tady s těma maskama..."

Elektrárenský komplex je přestavěn na výzkumné zařízení uchovávající jakousi formu svítící kukly, ze které se líhne obří okřídlený tvor schopný vyřadit pomocí elektromagnetického pulzu veškerou elektřinou poháněnou technologii. Při tvorově útěku je Joseph Brody těžce zraněn a později umírá. Dr. Serizawa a jeho asistentka, kteří v zařízení tvora zkoumali, odhalují Fordovi pravdu o existeci a účelu organizace Monarch a obřích tvorech známých jako M.U.T.O. (Masivní neUrčitelné Terestrické Organismy). Dr. Serizawa veří, že jediný, kdo může obří okřídlené M.U.T.O. porazit, je jiný obří tvor zvaný Gojira. Prastarý alfapredátor udržující rovnováhu v přírodě. Ford prozrazuje vědcům, že jeho otec studoval zvířecí echolokaci, což je přivádí ke skutečnosti, že M.U.T.O. s něčím komunikuje.


"Říkáme mu... Gojira."

Ford míří z amerického armádního plavidla USS Saratoga, kam byl po incidentu v elektrárně přesunut do havajského hlavního města Honolulu, odkud, jak doufá, bude moci odletět zpět do Kalifornie. Armáda nedaleko od města nachází okřídlené M.U.T.O., jak se uprostřed džngle živí radiací z ukořistěné ruské jaderné ponorky. Na svou obranu vyslílá elektromagnetický puls, čímž ochromuje celé město. Z moře se vynořuje Godzilla, jehož příchod vytváří ničivou přílivovou vlnu. Obě monstra spolu krátce bojují a nakonec zanechávají Honolulu v troskách.


M.U.T.O. prchá před Godzillou

Druhý nevylíhnutý zárodek nalezený v dole na Filipínách, byl podroben výzkumu a později uskladněn v uložišti jaderného odpadu v Nevadské poušti. Když ale vojáci doráží na místo, M.U.T.O. už si razí cestu skrz Las Vegas. Podobá se tomu prvnímu, na rozdíl od něj je však větší a postrádá křídla. Vědci tak docházejí k závěru, že se jedná o odlišná pohlaví.


Zřejmě ne vše, co se stane ve Vegas, tam také zůstane

Podle odhadů se mají všechna tři monstra setkat v Sanfranciském zálivu. Armáda má v plánu je odlákat na otevřené moře pomocí jaderné hlavice, kterou poté odpálí. Serizawa s tím nesouhlasí, hlavně kvůli zkušenostem s podobnými pokusy z minulosti. Navrhuje, aby raději nechali Godzillu s oběma M.U.T.y bojovat. Hlavice je převážena k pobřeží po železnici. Celá akce je však narušena samičím M.U.T.em, které na vlak útočí. Ford, který se akce také účastní, přežívá pád z přejezdu nad řekou a je nalezen pátracím týmem na břehu mezi sutinami. Hlavice je vyzvednuta, převezena letecky a dopravena na loď.


Těhotenství přináší všelijaké chutě

Jako první do zálivu doráží Godzilla. Armáda spouší časovač hlavice, avšak celé město je náhle ochromeno elektromagnetickým pulsem přilétajícícho samčího M.U.T.a., které se zmocňuje hlavice a předává ji samici, která kolem ní staví hnízdo a klade vejce.


Není lepšího důkazu vyznání lásky než jaderné hlavice

Ford je spolu se speciálním týmem vyslaným zneškodnit bombu vysazen nad městem, v němž Godzilla bojuje s oběma M.U.T.y. Tým nachází hlavici v hnízdě. Odpalovací zařízení je však poškozeno a týmu nezbývá nic jiného než ji co nejrychleji dostat na loď a co nejdál od města. Ford podpaluje hnízdo hořlavinou. Godzillovi daří zabít samčí M.U.T.O., ale sám padá vyčerpáním Samice si mezitím vybíjí svoji frustraci nad zničený hnízdem na týmu, kterému se podařilo dopravit hlavici na loď. Nakonec nachází Forda, snažícího se jako jediný přeživší z týmu misi dokončit. Když už se ho chystá zabít, je nečekaně zastavena Godzillou, který zmobilizoval své síly a ukončuje její život pomocí svého atomového dechu. Poté opět padá k zemi, ale už nevstává. Ford s vypětím všech sil odplouvá s lodí na moře, okdud je zachráněn vojesnkou helikoptérou jen pár okamžiků před výbuchem hlavice.


Výměna názorů byla poněkud... plamenná

Ráno se Ford konečně setkává s manželkou a synem. Nehybný Godzilla ležící pod sutinami považovaný za mrtvého se probouzí a za triumfálního řevu opět mizí v mořských hlubinách.


Král monster a zachránce města (ačkoliv má značný podíl na jeho zpustošení)

NECA vs. S.H. MonsterArts - válka pokračuje

25. března 2016 v 13:45 | Alfaraptor |  Novinky a oznámení
Nedávno byly zveřejněny oficiální fotografie akční figurky Godzilly podle filmu z roku 2001 od společnosti Neca. Její vydání je stanoveno na červenec 2016, tedy na ten samý měsíc, ve kterém má vyjít figurka stejného Godzilly od konkureční společnosti S.H. MonsterArts. Pro připomenutí, figurka bude opět přibližně 20 centimetrů vysoká a 30 centimetrů dlouhá s mnoha nastavitelnými částmi. U nás bude k dostání s měsíčním zpožděním, tedy v srpnu, avšak už nyní je možné si ji předobjednat.


Srovnání figurek s filmovou předlohou:
Zleva: S.H. Monsterarts, filmový kostým, Neca
(figurky nejsou ve stejném měřítku)

Oficiální stránka GMK Godzilly od Neca


Douglas MacArthur

17. března 2016 v 18:19 | Alfaraptor |  Postavy (Legendary/Warner Bros.)
Jméno: Douglas MacArthur

Datum narození: 26. 1. 1880

Datum úmrtí: 5. 4. 1964 (84 let)

Rodina: Jean MacArthur (první manželka), Henrietta Louise Cromwell Brook MacArthur (druhá manželka), Arthur MacArthur IV (syn), Mary Pinkney Hardy MacArthur, Arthur MacArthur, Jr. (rodiče), Arthur MacArthur III., Malcolm MacArthur (sourozenci)

Zaměstnání: armádní generál Spojených států amerických


Generál Douglas MacArthur je skutečná postava vystupující ve fiktivních událostech z komiksu Godzilla: Probuzení z roku 2014.


Generál MacArthur

MacArthur vedl za druhé světové války spojenecká vojska operující v Tichomoří. Po válce velel speciální japonskoamerické jednotce Monarch, která měla za úkol lovit a ničit monstra a zabraňovat tak celosvětové panice. V roce 1954 vydal rozkaz k svržení vodíkové bomby na atol Bikini, v jehož blízkosti se nacházeli Godzilla a jeden z Shinomurů.

Shaw

16. března 2016 v 20:25 | Alfaraptor |  Postavy (Legendary/Warner Bros.)
Jméno: Shaw (křestní jméno neznámé)

Datum narození: neznámé, první polovina 20. století

Datum úmrtí: neznámé

Rodina: neznámá

Zaměstnání: člen vojenské jednotky Monarch


Shaw je fiktivní postava z komiksu Godzilla: Probuzení z roku 2014.


Shaw

Shaw byl jediný přeživší z posádky amerického plavidla, které bylo napadeno Shinomurou v roce 1946. Podařilo se mu získat otce Dr. Serizawy pro speciální vojenskou jednotku Monarch mající za úkol ničit monstra a předcházet tak celosvětové panice. V lednu roku 1953 seznamuje Serizawova otce s Dr. Zamalekem, odborníkem na obří monstra. Byl také svědkem svržení vodíkové bomby na Godzillu a druhého Shinomuru v roce 1954. Dr. Serizawu přijímá do Monarchu v roce 1981 na pohřbu Serizawova otce.

Dr. Zamalek

14. března 2016 v 15:56 | Alfaraptor |  Postavy (Legendary/Warner Bros.)
Jméno: Zamalek (křestní jméno neznámé)

Datum narození: neznámé, pravděpodobně začátek 20. století

Datum úmrtí: neznámé

Rodina: neznámá

Zaměstnání: biolog, specialista na problematiku obřích tvorů pro organizaci Monarch


Dr. Zamalek je fiktivní postava z komiksu Godzilla: Probuzení z roku 2014.


Dr. Zamalek

Tato výstřední osoba se zabývá výzkumem masivních neidentifikovatelných pozemních organismů, zkráceně M.U.T.O. S otcem Dr. Serizawy, který jako první pozoroval Shinomuru, se setkává v lednu roku 1953 a ukazuje mu vzorek zmíněného parazita, který byl získán v roce 1946 na Filipínách. K existenci Godzilly se zpočátku staví velice skepticky, nicméně po svržení vodíkové bomby na monstrum doporučuje armádě dbát zvýšené pozornosti pro případ, že by Godzilla přežil.

Otec Dr. Serizawy

12. března 2016 v 15:28 | Alfaraptor |  Postavy (Legendary/Warner Bros.)
Jméno: Serizawa (křestní jméno neznámé)

Datum narození: neznámé, začátek 20. století

Datum úmrtí: 1981

Rodina: manželka (jméno neznámé), syn Ishiro Serizawa, rodiče (jména neznámá)

Zaměstnání: člen vojenské jednotky Monarch


Otec Dr. Serizawy je fiktivní postava z komiksu Godzilla: Probuzení z roku 2014.


Serizawa

Po svržení atomové bomby na japonské město Hiroshima v roce 1945 Serizawa nachází v sutinách města pouze svého malého syna a je svědkem pozorování zvlášního tvora, který se zhmotňuje nad městem. Zanechává syna u svých rodičů v Kyotu a vstupuje do služeb japonského námořnictva, aby mohl zajistit lepší zítřek sobě i synovi.


Serizawa se svým synem sledují Shinomuru

Na lodi Serizawa občas překládá z angličtiny komentované basebalové zápasy, ačkoliv sám tento americký sport nesnáší. O rok později připlouvá Serizawova loď na pomoc americkému plavidlu nacházejícímu se z neznámých důvodů uprosřed ostrova. Záchranný tým je napaden obřím monstrem, které Serizawa viděl už dříve. Jedinými přeživšími jsou Serizawa a Američan jménem Shaw, který Serizawovi nabízí práci ve speciální vojenské jednotce Monarch, která má za úkol likvidovat podobné tvory, aby se zabránilo celosvětové panice. Mezi lety 1946 až 1950 Serizawa cestuje po světě a sbírá informace o záhadném monstru od očitých svědků. Postupem času se dozvídá o dalším monstru zvaném Gojira, kterým je to první pronásledováno, avšak i přes úsilí vynaložené americkou armádou o něm nejsou nalezeny žádné důkazy existence.


Serizawa sbírá informace o monstrech od místních obyvatel

O tři roky později se Serizavův postoj k basebalu změnil a ve volném čase si chodí se synem zahrát. V témže roce se seznamuje s Dr. Zamalekem, biologem, který se specializuje na problematiku obřích tvorů. Dr. Zamalek mu ukazuje obří buňku Serizawou spatřeného tvora, která má schopnost regenerace a to do takové míry, že z ní dokžáže vyrůst celý organismus. Potřebuje k tomu pouze radiaci. Po ukázce je vzorek zničen. Serizawa tvora nazývá "shi no mure", což v japonštině znamená smrtící roj nebo roj smrti, z čehož pak vzniká označení Shinomura. Na Zamalekovu otázku, proč Shinomura dávno neovládl planetu Serizawa argumentuje existencí Godzilly, jakožto vrcholového predátora udržujícího rovnováhu v přírodě. Také předkládá teorii, že tito tvorové pochází z dob, kdy bylo na Zemi mnohem více radiace, avšak dopad meteoritu na konci permu snížil hladinu radiace a donutil je stáhnout se blíž k radioaktivnímu jádru Země, dokud nebyli probuzeni svržením atomových bomb na konci druhé světové války. Večer je Serizawa svědkem toho, jak je veltelství Monarchu zničeno druhým Shinomurou vzniklým z maličkého fragmentu nedostatečně zničené buňky. Opět opouští svého syna a vydává se na vlastní pěst hledat Godzillu s nadějí, že jej nalezne dřív, než se oba Shinomurové spojí v jeden celek.


Jako kdyby už dvě monstra nestačila

V roce 1954 je Serizawa informován o výskytu Godzilly a Shinomury na ostrově Moansta. Godzilla zde zabíjí jednoho ze Shinomurů atomovým dechem, ale části kolonie se daří uniknout. Když na místo přijíždí armáda, tak už o existenci Godzilly nikdo nepochybuje. Po nálezu spálené mrtvoly jednoho ze Shinomurů vedení dochází k závěru, že se jedné hrozby už zbavili a Serizawově tvrzení, že část kolonie stále žije nikdo nevěří. Armáda plánuje spojit zničení Godzilly s testem vodíkové bomby na atolu Bikini. Serizawa je proti tomuto řešení a navrhuje, aby nechali Godzillu zabít i druhého Shinomuru, jelikož doufá, že se potom Godzilla vrátí odkud přišel a už dále nebude dělat problémy, ale generál MacArthur trvá na svém. Na ostrov je svržena bomba a Serizawa sleduje, jak Shinomura v jejich plamenech nachází smrt. Narozdíl od generála je však přesvědčen, že Godzilla přežil, jelikož není v lidských silách jej zničit.


Vteřiny před výbuchem

V roce 1980, rok před svojí smrtí se Serizawa konečně svěřuje svému synovi s pravdou o jeho skutečném zaměstnání a důvodech, proč spolu trávili tak málo času.


Serizawa předává synovi své záznamy o monstrech

Shinomura

3. března 2016 v 19:52 | Alfaraptor |  Monstra (Legendary/Warner Bros.)
Původní název: Shinomura

Druh: pravěká parazitická kolonie

Potrava: maso, radiace

Výška: cca 80 metrů (dvounohá forma), cca 30 metrů (beznohá forma)

Délka: cca 200 metrů

Rozpětí křídel: cca 100 metrů

Hmotnost: cca 60 000 tun

Status: mrtvý (1954)


Charakteristika

Jméno Shinomura je odvozeno od japonského výrazu "shi no mure", což v překladu znamená smrtící roj nebo roj smrti podle skutečnosti, že se tvor skládá ze společenství menších jedinců spolupracujících jako jeden organismus.


Shinomura bojuje s Godzillou

Nejmenší samostatně fungující částí Shinomury je hvězdicovitá buňka s pěti panožkami, která má přibližně 20 centimetrů v průměru. Káždá buňka může dorůst do celého jedince a také oni se mohou nadále spojovat do větších celků. Celá kolonie má hadovitý tvar těla zakočený ocasem s trnovitým výběžkem k napadení kořisti a k obraně. V přední části těla se nachází pár křídel. Tlama je zobákovitá, s párem příústních makadel, na hlavě jsou tři páry zrakových orgánů. Podle potřeby si Shinomura může nechat narůst končetiny nebo chapadlovité úponky.


Buňka a forma s končetinami

První vzorek tkáně Shinomury je získán v roce 1946 na Filipínách. Původně je mylně pokládán za šupinu nebo oddělenou končetinu, ukazuje se však, že se jedá o obří jednobuněčný organismus, který k obnovení celé kolonie potřebuje pouze radiaci. V období permu, přblížně před 300 až 250 miliony let jí bylo na Zemi mnohem více než dnes. Shinomura ji pravděpodobně získával z atmosféry a ostatních živočichů živících se radiací, jako například Godzilla. Avšak událost na konci tohoto období známá jako velké permské vymírání, která vymazala z povrchu Země téměř vše živé výrazně pozměnila úroveň radiace v atmosféře a donutila Shinomuru stáhnout se k jinému zdroji radiace, konkrétně k zemskému jádru.


Shinomura se živí na obřím trilobitovi

Shinomura je probuzen svržením atomové bomby na japonské město Hiroshima 6. srpna 1945, kdy je spatřen otcem Dr. Ishira Serizawy. Dále je tvor viděn v srpnu 1946, kdy napadá americké námořní plavidlo a jadernou elektrárnu v ruském Novosibirsku, roku 1947 v západoaustralském Busseltonu, roku 1948 je vyhnán z ostrova Moansta Godzillou, se který se setkává ještě v roce 1949 u novozélandského měsa Rotorua a na ostrově Yap roku 1950. V lednu 1953 vyrostl díky nedůsůednému znčení buňky nalezené na Filipínách roku 1946 druhý Shinomura, který ničí velitelství jednotky Monarch a vydává se na ostrov Moansta, kde se slučuje s mateřským Shinomurou a bojuje s Godzillou. Ten jednoho z Shinomurů zabíjí atomovým dechem, druhého pronásleduje k atolu Bikini, kde parazit umírá při svržení vodíkové bomby.


Druhý z Shinomurů umírá v plamenech

Godzilla: Probuzení

1. března 2016 v 19:52 | Alfaraptor |  Komiksy/filmy (Legendary/Warner Bros.)
Původní název: Godzilla: Awakening

Datum vydání: 7. 5. 2014

Počet stran: 80

Autoři: Max Borenstein a Greg Borenstein

Kresba: Eric Battle, Yvel Guichet a Alan Quah

Barvy: Lee Loughridge

Písmo: Patrick BrosseauTitulní strana komiksu

Děj

V roce 1980 přijíždí Dr. Ishiro Serizawa na žádost svého otce, který mu prozrazuje skutečnost o své práci, kterou před synem držel v tajnosti. 6. srpna 1945 po svržení atomové bomby na japonské město Hiroshima se Serizawův otec vydává do trosek města hledat svoji rodinu, nachází však pouze svého malého syna. Přímo před jejich očima se zhmotňuje obří monstrum probuzené výbuchem a odlétá pryč. Serizawa zanechává syna u prarodičů v Kyotu a pokračuje v práci pro japonské námořnictvo. Rok po výbuchu Serizawova loď připlouvá na pomoc americkému námořnímu plavidlu nacházející se u nedalekého ostrova. Pátrací tým nachází loď uprostřed ostrova. Zde jsou napadeni oním mostrem, které loď odhazuje do moře a potápí ji. Mezi přeživšími jsou pouze Serizawův otec a Američan jménem Shaw, který mu nabízí práci pro americkou armádu v první japonskoamerické jednotce od kapitulace Japonska za druhé světové války zvané Monarch. Jejím úkolem je lovit M.U.T.O. - z anglického Massive Unidentified Terrestial Organisms, tedy Masivní neidentifikovatelné pozemské organismy, aby se zabránilo celosvětové panice. Mostrum bylo dále spatřeno v ruském Novosibirsku v roce 1946 a v západoaustralském Busseltonu v roce 1947. Od roku 1948 je hlášeno pozorování dalšího monstra, poprvé na ostrově Moansta v roce 1948, kterým je to první pronásledváno. Ještě jednou jsou spolu viděna v novozélandské Rotoruře v roce 1949 a na ostrově Yap v roce 1950. Na Guamu se Serizawův otec od jednoho člověka dozvídá, že se druhé monstrum podle místní pověsti nazývá Godzilla.Údajně se jedná o obřího vodního tvora žijícího v nejhlubších částech oceánu. Do prohlubně Challenger v Mariánském příkopu je vyslána první americká jaderná ponorka U.S.S. Nautilus, avšak její pátrání po Godzillovi je bezúspěšné.


Shinomura útočí na loď

V lednu 1953 se na velitelství Monarchu Serizawův otec seznamuje s biologem Dr. Zamalekem, který mu ukazuje vzorek tkáně z prvního monstra získaný na Filipínách v roce 1946. Jedná se o jedinou obří buňku mající schopost dorůst do celého živočicha. Serizavův otec nazývá tento koloniální organismus "shi no mure", což v japonštině znamená smrtící roj, z čehož se později stává označení Shinomura. Buňka je po ukázce zničena. Na Zamalekovu otázku, proč tyto organismy dávno neobsadily Zemi Serizawův otec odpovídá, že je se to doposud nestalo díky Godzilovi. Předkládá teorii, že obě monstra pochází z doby, kdy bylo na Zemi mnohem více radiace než dnes a byli odvěkými nepřáteli. Asteroid, který způsobil permské vymírání a snížil hladinu radiace donutil Godzilu i Shinomuru, aby se stáhli k jejím zdrojům do podzemí a hlubin oceánu. Teprve svržení atomových bomb za druhé světové války přimělo obě monstra vylézt zpět na povrch, který byl plný lidského radioaktivního odpadu. Dr. Zamalek však jeho teorii zpochybňuje, jelikož pro existenci Godzilly dosud nebyly nalezeny žádné důkazy. Doma malý Ishiro ukazuje otci, že mořská hvězdice dokáže zregenerovat své tělo i jen z malého kousku tkáně. Oba poté sledují, jak z velitelství Monarchu odlétá druhý Shinomura a nechává místo v troskách. Vzorek jeho tkáně zřejmě nebyl zničen tak důkladně, jak se předpokládalo. Serizawův otec opouští svého syna a vydává se hledat Godzillu na vlastní pěst.


Druhý Shinomura odlétá pryč

V březnu 1954 se na ostrově Moansta oba Shinomurové spojují do jednoho organismu a střetávají se s Godzillou. Serizawův otec je o tom informován a uvědomuje Monarch aby poslal armádní eskortu. Po jejím příjezdu už nikdo o Godzillově existenci nepochybuje. Godzilla zabijí jednoho z Shinomurů atomovým dechem a druhého se vydává pronásledovat, což vidí pouze Serizavův otec. Monarch je přesvědčen, že byl Shinomura zničen a plánuje spojit zničení Godzilly s testem vodíkové bomby na atolu Bikini. Serizawův otec je proti a navrhuje, aby nechali Godzillu bojovat se zbývajícím Shinomurou v naději, že se pak vrátí odkud přišel, ale nikdo jeho svědectví nevěří. Bomba je nakonec svržena a Serizavův otec sleduje, jak Shinomura v jejím výbuchu umírá. Předpokládá však že Godzilla výbuch přežil. Na pohřbu svého otce v roce 1981 se Ishiro Serizawa setkává s Shawem a vstupuje do Monarchu.


Godzillu pohlcují zkázonosné plameny