Červen 2017

Rezonátor

27. června 2017 v 15:28 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Resonator

Typ: přístroj k deaktivaci světelných reflektorů

Délka (odhad): 30 centimetrů

Hmotnost (odhad): 1 kilogram


Charakteristika

Tento přístroj sestrojený dr. Mendelem Cravenem byl použit při záchraně Godzilly ze zápasnické arény na soukromém ostrově pořadatele zápasů a kaskadérských představení Maximiliana Spiela.


Dr. Craven dokončuje konstrukci Rezonátoru

Zařízení se skládá ze součástek televizní kamery Victora "Bivoje" Palottiho a chytrých hodinek dr. Cravena. Dokáže vyprodukovat silný elektrický výboj s ničivým účinkem pro veškerou elektroniku.


Přístroj uvedený do chodu

Seriál Godzilla - Intro

20. června 2017 v 18:38 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: neuveden

Premiéra: 12. 9. 1998

Stopáž: 1 minuta 10 sekund

Hudba: Jim Latham

Režie: Richard Raynis

Pomocná režie: Tim Eldred, Toshiyuki Hiruma, Audu Paden


Děj

Audrey a Bivoj spolu s vyděšenými kolemjdoucími sledují, jak Godzilla kráčí ulicemi New Yorku a šplhá na mrakodrap Empire State Building.


Godzilla na vrcholu Empire State Building imituje Konga

Mezitím se členové týmu H.E.A.T. na své základně chystají do akce a major Hicks dává rozkaz svým jednotkám zaútočit na Godzillu. Tým H.E.A.T. poté sleduje, jak Godzilla bojuje s C-Rexem, který málem rozšlápl Nicka a majora Hickse.


Tým H.E.A.T. sleduje souboj Godzilly a C-Rexe

Kolem sochy Svobody prolétá Létající Gigan a z řeky Hudson se vynořují monstra pavouk Gus, červ Manda a Megalon, která obkličují Godzillu u trosek Světového obchodního centra.


Monstra se chystají zaútočit na Godzillu

Poznámka: Jelikož byla tato scéna vytvořena ještě před dokončením scénářů většiny epizod, tak se kromě C-Rexe žádné ze zde se vyskytujících nepřátelských monster v seriálu neobjevilo. Dále také kvůli několika záběrům použitým z různých epizod lze toto intro považovat pouze za alternativu dějové kontinuity filmu, seriálu a komiksů.

Rhinosaurus

19. června 2017 v 19:39 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Rhinosaurus

Druh: obří zmutovaný nosorožec indický (Rhinoceros unicornis)

Předpokládané pohlaví: samec

Potrava: rostliny

Výška (odhad): 60 metrů

Délka (odhad): 90 metrů

Hmotnost (odhad): 600 tun


Charakteristika

Název této mutace je složen ze slov rhinoceros, což je anglické a také latinské označení pro nosorožce a řeckého slova sauros/σαῦρος (ještěr). V překladu znamená "nosorohý ještěr". Toto označení je však poněkud zavádějící, vzhledem k tomu, že se jedná o savce.


Rhinosaurus v bitevní aréně na soukromém ostrově Maximiliana Spiela

Podsadité tělo Rhinosaura kryté silnou žáruvzdornou kůží připomínající plátovou zbroj azakončené krátkým ocasem s chomáčem chlupů, nesou čtyři tříprsté končetiny s kopýtkovitými drápy, přičemž přední končetiny jsou kratší než zadní. Hlavě vévodí mohutný nosní roh doplněný třemi menšími na čele.V obou čelistech se nachazí pouze dva zuby. Trojice rohovitých struktur se nacházejí také na všech zádových kožních plátech kromě posledního.


Godzilla se vyhýbá Rhinosaurovu útoku

Rhinosaurův původ není známý. Poté, co se dostal do vlastnictví pořadatele zápasů a kaskadérských představení, Maximiliana Spiela, byl nucen bojovat s ostatními mutacemi v aréně pro pobavení hostů na Spielově soukromém ostrově. Jako vítěz mnoha předešlých klání byl nasazen proti Godzillovi, kterého však Spiel záměrně znevýhodňoval oslepováním pomocí silných reflektorů. Po deaktivaci světlometů přístrojem dr. Mendela Cravena zasadil Godzilla Rhinosaurovi úder ocasem, čímž ho omráčil a vyřadil z boje.


Rhinosaurus je poražen

Skutečný nosorožec indický (Rhinoceros unicornis) obývá území Nepálu a severovýchodní Indie. Dosahuje výšky kolem 2 metrů, délky 4 metry a hmotnosti kolem 2,5 tuny.


Nosorožec indický
(Rhinoceros unicornis)

Obří stonožka

17. června 2017 v 12:48 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Giant Centipede

Druh: obří zmutovaná housenka motýla ostruháka jižního/hnědého (Charaxes jasius)

Předpokládané pohlaví: samec

Potrava: rostliny

Výška (odhad): 50 metrů (při vzpřímeném postoji)

Délka (odhad): 150 metrů

Hmotnost (odhad): 350 tun


Charakteristika

Název této mutace je zřejmě odvozen od velkého množství panožek sloužících k pohybu a připodobnění k stonožce (třída Chilopoda).


Kamerový záběr na zápas Obří stonožky a Shrewstera

Válcovité tělo larvy nese 21 párů panožek zakončených drápy a sloužících k pohybu. Kromě panožek má však i jeden pár klepetovitých končetin. Na hlavě, která je ozdobena čtveřicí ostnů, se nachází čtyři páry očí a silná kusadla. Páry ostnů se nacházejí také v první čtvrtině a polovině zad a na konci těla, kde poslední z nich je největší.

Původ Obří stonožky není známý. Poté, co se dostala do vlastnictví pořadatele zápasů a kaskadérský představení Maximiliana Spiela, byla nucena bojovat s ostatními mutacemi v aréně pro pobavení hostů na Spielově soukromém ostrově. V době příjezdu týmu H.E.A.T., chystajícího se zachránit Godzillu ze Spielova područí, Obří stonožka právě bojovala s obřím zmutovaným rejskem přezdívaným Shrewster. Jak se později doktoři Tatopoulos a Chapman, kteří byli přestrojeni za obsluhu restaurace, aby nepozorovaně vnikli na ostrov, mohli přesvědčit, Obří stonožka tento zápas prohrála a byla odtažena z arény.


Doktoři Tatopoulos a Chapman sledují, jak je Obří stonožka po zápase odtažena z arény

Skutečný ostruhák jižní/hnědý (Charaxes jasius) obývá pobřežní oblasti u Středozemního moře. Dospělci dosahují rozpětí křídel až 10 centimetrů. Housenky mají na hlavě čtyři dlouhé výrůstky. Jejich hostitelskou rostlinou je středozmení dřevina planika obecná/velkoplodá (Arbutus unedo), známá také jako "jahodový strom" kvůli podobnosti svých plodů s jahodami.


Dospělec ostruháka jižního/hnědého
(Charaxes jasius)


Larva ostruháka jižního/hnědého
(Charaxes jasius)

Obří vodní brouk

16. června 2017 v 11:32 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Giant Water Beetle

Druh: obří zmutovaný brouk střevlík (čeleď Carabidae)

Předpokládané pohlaví: samec

Potrava: maso

Výška (odhad): 4 metry

Délka (odhad): 6 metrů

Hmotnost (odhad): 1 tuna


Charakteristika

Název této mutace zřejmě vznikl záměnou brouka potápníka (čeleď Dytiscidae), anglicky water beetle (vodní brouk) s názvem broukem střevlíkem (čeleď Carabidae), anglicky ground beetle (pozemní brouk).


Obří vodní brouk opouští základnu týmu H.E.A.T.

Tělo tohoto hmyzu je rozděleno na hlavu, hruď a zadeček. Na hlavě se nachází pár očí, mohutná kusadla a pár tykadel. Mezi očima je umístěna dvojice otvorů, z nichž vylučuje jedovatý plyn s příměsí dusičnanu amonného (NH4NO3). Tři páry článkovaných kráčivých končetin sloužících k rychlému pohybu na souši i ve vodě jsou na chodidlech vybaveny čtyřmi prstovitými výběžky s výrůstky pro usnadnění pohybu po různých površích.


Z otvorů na hlavě Obřího vodního brouka unikají mračna jedovatého plynu

Původ Obřího vodního brouka není známý. Vzhledem k tomu, že se dusičnan amonný používá také jako prostředek k dezinfekci vody, se dá spekulovat, že byl tvor nějakým způsobem ovlivněn takto kontaminovanou vodou. Poté se dostal do vlastnictví pořadatele zápasů a kasderských představení, Maximiliana Spiela, který ho nutil bojovat v aréně s ostatními mutacemi pro pobavení svých hostů. Spiel vyslal brouka zaútočit na základnu týmu H.E.A.T., aby odvedl pozornost jeho členů a získal Spielovým lidem čas k odchycení Godzilly. Jakmile se tak stalo, brouk po zaznění lodní sirény utekl do řeky Hudson. Členové týmu H.E.A.T. Randy Hernandez a Monique DuPre se s Obřím vodním broukem opět setkali na Spielově soukromém ostrově, kam pronikají přes kanalizaci, v níž se nacházela cela, kde byl brouk držen. Po odhalení Spielovou ochrankou byli i s broukem vyplaveni do arény kde bojoval Godzilla s obřím zmutovaným nosorožcem Rhinosaurem, kam byli posláni i doktoři Tatopoulos a Chapman. Tým pomocí úlomků z nosorožcova rohu nahnal Obřího vodního brouka do cesty Godzillovi, který ho odmrštil přímo do pozorovatelny nad arénou, kde přistál na Spielovi.


Obří vodní brouk přistává na Spielovi

Střevlíkovití brouci (čeleď Carabidae) patří mezi masožravé brouky (podřád Adephaga). Jsou rozšířeni po celém světě, dosahují délky až 10 centimetů a jejich typickými znaky jsou silná kusadla, ploché tělo a dlouhé nohy zajišťující rychlý pohyb za kořistí. Některé druhy vylučují ze střev a žláz na zadečku sekret k zastrašení nepřítele. Zástupci rodu prskavec (Brachinus) vystřikují jako obranný mechanismus oblak chemické sloučeniny o teplotě 100 stupňů Celsia.


Prskavec větší
(Brachinus crepitans)

Nový plakát k filmu Godzilla: Planeta monster

14. června 2017 v 10:31 | Alfaraptor |  Novinky a oznámení
Oficiální stránky prvního Godzillího anime filmu Godzilla: Planeta monster před pár dny zveřejnily nový plakát, který vůbec poprvé představuje vzhled Godzilly, který se ve filmu objeví.


Nový plakát k filmu Godzilla: Planeta monster

Pokud vám vzhled nového Krále monster připadá povědomý, tak nejste jediní, kdo si toho všiml. Velice totiž připomíná Godzillu z amerického MonsterVersa, který se poprvé objevil v komiksu a filmu z roku 2014. Obě monstra ale kromě vzájemné podoby nemají nic společného, protože každé z nich patří do svého vlastního universa, které s tím druhým nemá nic společného.


Godzilla z filmu z roku 2014

Je volba tohoto designu podle vás dobrým tahem nebo je naopak spíše neoriginální? O své názory se můžete podělit v komentářích pod článkem.

Film Godzilla: Planeta monster má stanovenu japonskou premiéru pro širokou veřejnost na 17. listopad 2017.

Svět monster pro začátečníky - Monstra: Definice a členění

11. června 2017 v 22:09 | Alfaraptor |  Slovo úvodem
Hrůzu nahánějící ničitelé světů, neohrožení obránci Země, oběti neuvážlivého konání člověka nebo jen podivní a nepochopení tvorové. To je jen výčet z mnoha označení pro monstra, jednu z nejvíce fascinujících skupin fiktivních živočichů známých z filmových pláten, stránek knih a komiksů, videoher a jiných médií. Lidská představivost dokázala ztvárnit monstra v mnoha podobách, od loutek klasické stop-motion animace, přes různé animatroniky a kostýmy, až po dechberoucí digitální efekty posledních desetiletí. V tomto seznamovacím článku se dočtete o tom, podle čeho se monstra definují a jak je odlišit od ostatních tvorů a entit světa fantazie.


Co je to monstrum?

Tvorové, se kterými se nejčastěji setkáte na tomto blogu, se označují japonským slovem kaiju (怪獣), [kajdžu], které v doslovném překladu znamená zvláštní tvor. Nejčastěji se však překládá známějším, leč méně přesným slovem monstrum. Obvykle mívají podobu zvířat, ať už žijících, vyhynulých nebo mytických, mohou však vypadat také jako rostliny, věci denní potřeby nebo mít zcela originální vzheld. Obvykle také disponují zvláštními schopnostmi ve formě energetických paprsků, ohromné fyzické síly, zvýšené odolnosti či regenerace. Obecně se monstra dají definovat jako zvláštní tovorové, kteří se za normálních okolností na naší planetě nevyskytují. Takto lze však definovat pouze monstra z pohledu diváka/hráče/posluchače/čtenáře, který se nachází mimo reailtu, v níž se daná monstra vyskytují. Z pohledu postavy, která realitu s danými monstry sdílí, však některé tvory nelze považovat za monstra. Jedná se především o přežívající pravěké tvory a tvory, kteří se vyvinuli přirozeným způsobem.


Příklady různých druhů monster a jejich ztvárnění:
Zleva: King Kong z roku 1933 jako stop-motion loutka, Gamera z filmové série Showa ztvárněný pomocí kostýmu, Godzilla "Junior" z animováného seriálu Godzilla, počítačový model samice M.U.T.O. z filmu Godzilla z roku 2014 a Growmon z japonského anime seriálu Digimon Tamers
Autor obrazové kompozice: JPRex


Jak velká jsou monstra?

Velikost u monster není omezujícím faktorem. Mohou být velká jen několik mikrometrů až centmetrů (ropné bakterie tvořící kolonii Nanotechnologického tvora, mikroforma zmutovaného pravěkého korýše Destroyaha), ale také několik stovek metrů (finální forma Shin Godzilly dosahuje výšky 118,5 metru, což jej aktuálně činí nejvyšším filmovým Godzillou). Největší monstra se označují japonským slovem daikaiju (大怪獣), [dajkajdžu], tedy obří monstrum, ačkoliv neexistuje přesná definice vymezující, od jaké velikost se dá mluvit o monstru jako o daikaiju.


Bakterie z kolonie Nanotechnologického tvora (vlevo) a Shin Godzilla
jsou příklady z opačných konců velikostní škály monster

(Obrázky nejsou ve stejném měřítku)
Autor obrazové kompozice: JPRex

Jak je to s pohlavím monster?

Obecně platí, že pokud není v oficiálních zdrojích uvedeno jinak, tak se u všech monster předpokládá samčí pohlaví, včetně těch, která jsou tvořena více jedinci, jako třeba Destroyah. Existuje však několik monster, která jsou oficiálně samičího pohlaví. K takovým monstrům patří například obří můra Mothra (všechny verze kromě Nového Mothry/Mothry Leo z filmové trilogie Mothra), Biollante, tribrid člověka, růže a Godzilly nebo obří zmutovaný varan komodský zvaný Komodithrax z animovaného pokračování filmu Godzilla z roku 1998. Godzillu byste v tomto výčtu hledali marně, navzdory mylnému přesvědčení naší široké veřejnosti, že se jedná o samici. Za tento omyl může především fakt, že v Česku a na Slovensku máme názvy zakončené v prvním pádě jednotného čísla koncovkou -a spojeny s ženským rodem, které se skloňují podle vzoru žena. Všechny verze Krále monster, jak se Godzillovi často přezdívá, jsou však samci. Ačkoliv první americký Godzilla z filmu a navazujícího animovaného seriálu z let 1998 - 2000 měl pohlavní orgány schopné produkovat vejce, nacházely se na kůži jeho stehen také výrazné femorální póry sloužící k značkování území, což je znak typický pro samce. Tento fakt je prezentován i v českém dabingu, kde je o Godzillovi mluveno jako "o něm", na rozdíl od česky otitulkovaných filmů z éry Showa a filmu z roku 2014, které o Godzillovi nesprávně referují jako "o té Godzille". Správně se má Godzillovo jméno skloňovat podle životného mužského vzoru předseda (ve slovenštině hrdina). Neznamená to však, že by neexistovali jedinci Godzillova druhu se samičím pohlavím. V japonském anime pro předškolní děti vystupuje postava jménem Gojirin (Godzillin) a ve hře Gojira-kun: Kaijū Daikōshin (Godzillka: Velký pochod monster) se nacházejí postavy Majira (Mazilla) a Bijira (Bizilla), coby matka a přítelkyně malého Godzilly. V animovaném seriálu navazujícím na film z roku 1998 se měla objevit samice Godzilly, ale nakonec ji nahradila Komodithrax. Zvláštní skupinu tvoří Digimoni jako bezpohlavní monstra vznikající ze zbytkových digitálních dat pocházejících z různých zdrojů.


Godzilla a Komodithrax (v popředí) jako zástupci monster opačných pohlaví
Autor obrazové kompozice: JPRex

Jaký je původ monster?

Původ většiny monster lze rozdělit do několika kategorií, ačkoliv ne všechna se dají zařadit do určité skupiny. Do té nejzákladnější patří již výše zmínění přežívající pravěcí tvorové a monstra, která se vyvinula přirozeným způsobem. Typickými zástupci jsou různé zastaralé rekonstrukce dinosaurů (Tyrannosaurus z Ostrova lebek, z původního filmu King Kong) nebo jejich evoluční potomci (Vastatosaurus rex z filmu King Kong od režiséra Petera Jacksona) a dále také různí oblastní a ostrovní endemiti (obří primát Kong, obří ještěr zvaný Lebkoplaz z filmu Kong: Ostrov lebek).


Rhedosaurus jako představitel monster přirozeného původu
Autor obrazové kompozice: JPRex

Další kategorií jsou legendární monstra působící jako božstva, ochránci nebo síly přírody. Jejich původ není vždy uspokojivě vysvětlen a může se k nim vázat nějaká pověst nebo proroctví. Typickými představiteli jsou například obří můry Mothra a Battra, mořský drak Manda, ochránce ostrova Okinawa, King Caesar, osmihlavý had/drak Orochi nebo oživlá socha okřídleného lva zvaná Norzzug. Ačkoliv domorodci na Ostrově lebek obřího primáta Konga uctívají jako své božstvo, nejedná se o legendární monstrum a proto do této kategorie nespadá.


Norzzug, monstrum z legend
Autor obrazové kompozice: JPRex

Monstra vytvořená uměle tvoří svoji samostatnou kategorii. Většinou se jedná o tvory, kteří nebyli vytvořeni záměrně a stali se oběťmi nějaké ekologické katastrofy (vystavení jadernému záření, škodlivým chemikáliím), jenž je trvale poznamenala, změnila jejich vzhled, velikost, případně jim propůjčila nové schopnosti. Nejznámějšími příklady takových monster je většina mutací z animovaného pokarčování filmu Godzilla z roku 1998 a také některé inkarnace Godzilly, coby přežívajícího dinosaura/pravěkého plaza/mořského leguána zasaženého radiací z vodíkové bomby.


Godzilla (zde konkrétně Žhnoucí Godzilla) byl obětí testu vodíkové bomby
Autor obrazové kompozice: JPRex

Druhou podskupinou uměle vytvořených monster jsou monstra vytvořená záměrně. Jedná se především o různé vědecké experimenty, v nichž často figuruje genetika nebo vytvoření syntetických životních forem. Mezi taková monstra patří například Biollante, tribrid člověka, růže a Godzilly, Chameleon, hybrid Godzilly a chameleona třírohého, Digimoni, digitální monstra, která jsou produktem svévolně se vyvíjející umělé inteligence nebo Indominus rex, mnohonásobný hybrid několika dinosauřích a jiných živočišných druhů.


Kabuterimon je syntetickou formou života z opuštěného výzkumu umělé inteligence
Autor obrazové kompozice: JPRex

V rámci definic z pohledu diváka i postavy by zde náleželi také ostatní dinosauři z filmové série Jurský park, kteří byli vytvořeni genetickou společností InGen z krve komárů uvězněných v jantaru, protože se jedná o dinosauří hybridy, jejichž neúplná DNA byla doplněna genetickou informací obojživelníků, ptáků a plazů. Jelikož se však až na některé výjimky neliší od skutečných zvířat, nebudou na tomto blogu zahrnuti. Pro více informací o těchto tvorech navštivte blog Jurassic Islands mého kolegy JPRexe, který je věnován filmové sérii Jurský park.


Samice Tyrannosaura z filmové série Jurský park, mezi fanoušky přezdívana Rexie,
je svými vlastnostmi téměř nerozenatelná od skutečného dinosaura

Autor obrazové kompozice: JPRex

Poslední velkou kategorií jsou nepozemská monstra. Jak už název napovídá, jedná se o tvory, kteří nepocházejí z naší planety, ale z jiných částí vesmíru či paralelních dimenzí. Opět se může jednat o tvory, kteří se v daných oblastech vyvinuli zcela přirozeně nebo vznikli nějakou umělou příčinou. K jejich zástupcům se řadí například fauna hraničního světa Xen z herní série Half-Life nebo tříhlavé monstrum a úhlavní nepřítel Godzilly, King Ghidorah.


King Ghidorah je typický příklad vesmírného monstra
Autor obrazové kompozice: JPRex

Příbuznou skupinou monster jsou takzvaní kaijinové (kaijin, 怪人), [kajdžin], v doslovném překladu zvláštní člověk, volněji pak humanoidní monstrum. Jedná se o tvory s humanoidním vzhledem a často také s nějakou zvláštní schopností. Stejně jako v předchozích případech i zde se může jednat o tvory, kteří se vyvinuli přirozeným způsobem nebo byli vytvořeni uměle. Do jejich řad patří například Titáni z mangy, anime seriálu a filmů Útok Titánů, humanoidní bytosti označované jako Evangeliony z mangy, anime seriálů a filmů Neon Genesis Evangelion, Frankensteinovo monstrum, včetně bratrů Sandy a Gairy, ale také zombie, upíři a vlkodlaci.


Obrněný Titán je zástupcem humanoidních monster
Autor obrazové kompozice: JPRex

Co NENÍ monstrum?

Spolu s monstry se v jejich světě objevují také gigantické stroje. Některé z nich jsou ovládány na dálku nebo pilotovány posádkou, jiné jednají z vlastní iniciativy. Patří sem například Mechagodzillové z let 1974, 1975 a 1993, robot Jet Jaguar nebo Jaegry, mecha navržené pro boj s monstry označovanými jako Kaiju. Nepatří sem však kyborgové, organismy se zabudovanými mechanickými tělními částmi, jako Kybergodzilla, monstrum z filmu z roku 1998 oživené v navazujícím animovaném seriálu pomocí technologie Mimozemšťanů z Leviathanu nebo Mechagodzilla z let 2002 a 2003 přezdívaný Kiryu, jehož součástí je kostra a duch prvního Godzilly z roku 1954.


Mechagodzilla z roku 1974 je příkladem robota, zatímco Gipsy Danger
je představitel pilotovaného mecha
Autor obrazové kompozice: JPRex

Čím se tento blog zajímat nebude?

Pro zachování přehlednosti na tomto blogu zde nebudou uvedeni obří a zvláštní tvorové z vlastních uzavřených fantasy světů jako jsou Pán prstenů, Narnie, Harry Potter, Pokémon, Warcraft nebo Star Wars. Z podstaty definice se na tyto tvory nedá pohlížet jako na monstra, ale spíše jako na původní faunu těchto světů, na rozdíl od monster v reálném světě, která se často od běžných živočichů výrazně liší.


Tvorové jako jsou Rancor (vlevo) ze světa Star Wars a Maďarský trnoocasý drak
ze světa Harryho Pottera
nebudou náplní článků tohoto blogu
Autor obrazové kompozice: JPRex


Závěrečné shrnutí: Monstra lze definovat jako fiktivní tvory, kteří se na naší planetě běžně nevyskytují. Svým vzhledem, velikostí a původem, se liší od ostatní fauny a často jsou obdařena zvláštními schopnostmi. Jejich příbuznou skupinou jsou humanoidní monstra, jejichž tělo se více podobá lidskému. Naopak k nim nepatří obří roboti, mechové a tvorové ze světa fantasy.


Kam dál?
| Rozcestník rubriky Blog | Kánon a kontinuita |>Seriál Godzilla - Velká cena Titánů

4. června 2017 v 13:10 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Cash of the Titans (doslova Peníze/Zisk Titánů, ale také parafráze na název filmu Souboj Titánů z roku 1981, anglicky Clash of the Titans)

Premiéra: 25. 9. 1999

Stopáž: 22 minut

Scénář: Andrew Deutsch

Hudba: Jim Latham

Režie: Sean Song


Děj

Tým H.E.A.T. je ve své základně napaden Obřím zmutovaným vodním broukem. Mendel se signálem pokouší zavolat Godzillu, ten však na něj nereaguje. Audrey a Bivoj, kteří vidí celý incident z helikoptéry, jim spěchají na pomoc. Brouk pak ale náhle po zaznění lodní sirény mizí ve vodě. Na kamerových záznamech z Godzillova doupěte tým vidí, jak několik lidí, v době kdy se střetli s Obřím vodním broukem, na Godzillu útočí, omračují ho a odvážejí pryč. Audrey na jednom ze záběrů poznává Karla Josephsena, bodygurada pořadatele zápasů a kaskadérských představení, Maximiliana Spiela. Tým se vydává na Spielův přísně střežený soukormý ostrov. Na satelitních snímcích nacházejí kopulovitou budovu o níž se domnívají, že je v ní držen Godzilla. Zatímco Mendel, Bivoj a Audrey zůstávají na plaubě Heat Seekeru, Nick s Elsie a Randy s Monique se na vodních skúterch vkrádají na ostrov.


Obří vodní brouk odřízl týmu H.E.A.T. únikovou cestu

Nick a Elsie, přestrojeni za obsluhu roznášející nápoje, jsou svědky nuceného zápasu Godzilly a obřího zmutovaného nosorožce přezdívaného Rhinosaurus pro potěšení bohatých hostů. Naneštěstí jsou odhaleni Spielovým bodyguardem a posláni do arény, aby "oživili zápas". Randy a Monique, kteří se do budovy vydali kanalizací, opět narážejí na Obřího vodního brouka a jsou také objeveni Spielem a jeho ochrankou a vyplaveni i s broukem do arény.


V pasti

Čtveřice je tak přímo uprostřed ohromné bitvy tří monster. Spiel však záměrně oddaluje konec souboje oslepováním Godzilly reflektorem. V poslední chvíli ale přichází Mendel s Audrey a Bivojem a pomocí rezonátoru vyrobeného ze součástek svých hodinek a Bivojovy kamery světla ničí. Godzilla tak může bez obtíží porazit Rhinosaura a Obřího vodního brouka odmršťuje do kontrolní věže, kde přistává na Spielovi. Následně Godzilla proráží stěnu arény a mizí pod hladinou. Nick s Audrey, Mendel s Elsie, Randy s Monique a Bivoj poté opouští ostrov.


Že by se nám tady rýsovaly nějaké milostné vztahy?

Hlubinná ryba

1. června 2017 v 21:49 | Alfaraptor |  TriStar
Původní název: Deep-Dweller (Obyvatel hlubin)

Druh: odranec (paprskoploutvá ryba rodu Synanceia)

Potrava: maso

Výška (odhad): 14 metrů

Délka (odhad): 20 metrů

Hmotnost (odhad): 200 tun


Charakteristika

Název této mutace je odvozen od faktu, že obývá hlubiny kontinentálního šelfu, do kterého ústí podvodní úžlabina známá jako Hudsonův kaňon.


Hlubinná ryba ve vodách řeky Hudson

Tělo hlubinné ryby má v základu proudnicový tvar, který však rozrušují různé tělní laloky, výrůstky a ostny sloužící jako maskovací prvky. Přední části těla dominuje 12 metrů široká tlama s drobnými zuby a zničujícím stiskem čelistí. Za hlavou se nachází hřeben čtyř postupně se zmenšujících ostnů. Kromě standardních ploutví je Hlubinná ryba také vybavena párem tříprstých končetin s drápy. Jakožto temnomilný živočich nesnáší ostré světlo, které ho přivádí k nepříčetnosti.


Útok na rekreační plavidlo Windfall

Hlubinná ryba se zřejmě během hledání potravy zatoulala k hladině, kde ji podráždilo denní světlo. Poprvé byla spatřena ve vodách řeky Hudson, kde za husté mlhy napadla a potopila loď Windfall. Později na rybu narazili doktoři Nick Tatopoulos a Elsie Chapman, kteří v miniponorce zkoumali místo, kde se Windfall potopila. Došlo ke střetu mezi Hlubinnou rybou a Godzillou, ale ryba po chvíli zmizela v kalné vodě. Dr. Tatopoulos poté naplánoval za soumraku ji uspat střelou se sedativy a miniponorkou ji navést zpět do hlubin kontinentálního šelfu. Akce je však narušena Milem Sandersem, kapitánem vyhlídkové lodi, který rybu vyprovokoval pátracími světly, načež jeho plavidlo potopila. Agentka DuPre se pokusila rybu zasáhnout uspávací střelou, ale místo toho zasáhla Godzillu. Doktoři Tatopoulos a Craven v miniponorce nakonec navedli Hlubinnou rybu do kontinentálního šelfu pomocí robota N.I.G.E.L.a, avšak při sestupu do větší hloubky u něj dochází k poruše a blikání světel, což ji rozzuřilo, smetla miniponorku, která se zaklínila na jejím těle. S příchodem Godzilly, který do ryby vrazil, však došlo k uvolnění ponorky a Hlubinná ryba se vrátila do svého přirozeného prostředí.


Godzilla bojuje s Hlubinnou rybou

Skutečný odranec (rod Synanceia) žije v mořích jižní polokoule. Dosahuje délky 20 až 25 centimetrů. Živí se drobnými rybami, korýši a jinými bezobratlými. Povrchem těla připomíná kámen nebo korál. Paprsky jeho hřbetních ploutví obsahují jed nebezpečný i pro člověka.


Odranec pravý
(Synanceia verrucosa)